Sosyal medya'da takip edin!
X

#eniyiler

Ankara’daki En İyi 5 Mimarlık Fakültesi Hangileridir?

Güncelleme:

Tarih:

Ankara’da okunabilirlik kolaylığı diğer büyük illere göre daha iyi durumdadır. Mimarlık bölümünün zorluğu açısından Ankara mimarlık bölümleri olarak okunacak en ideal yerlerin başında gelmektedir. Şehrin birçok kolaylığı olduğu gibi Mimarlık öğrencilerinin de kolay kalacak yer bulmasına imkan veren bir şehirdir Ankara. Ulaşım rahatlığı ve  Mimarlık Fakültelerinin tek bir aksta sıralanmış olması birbirleri ile iletişimi kuvvetlendiren bir özelliktir. Bizde sizler için Ankara’daki En İyi 5 Mimarlık Fakültesi ni sizlere sunduk. Gelin beraber Ankara’daki en iyi 5 Mimarlık Fakültesi ne göz atalım.

1-BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ-MİMARLIK

Değişime açık kişiler arası ekip çalışmasını önemseyen fikirlere değer veren. Mesleğini etik kurallar açısından icra ederken doğruluğu kendisine ilke edinen öğrenciler yetiştiren bir okuldur.Öğrencilerini Sergi ve söyleşileriyle besler. Başkent üniversitesi son zamanlarda yükselişte olan bir mimarlık fakültesine sahiptir.

 

2-BİLKENT ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ-MİMARLIK

Mimarlık mesleğini tüm dünyada yapılabilecek eğitimi almak kendine özgü tasarımlar üretmek. Bu tasarımları geliştirebilmek. Kendine has bir bakış açısı ile bu üretimleri sunabilen mimarlar kazandırmak. Bölüm olarak çok eski olmayan Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü iyi bir mimarlık okuldur.

3-ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ-MİMARLIK

Topluma değerli bireyler kazandırmak.Yenilikçi bakış açıları ile mimarlığa yeni ürünler verebilen. Çağın gerektirdiği donanımları öğrencilerine kazandıran. Mimarlığın felsefesini bilen ve bilimi teşvik ederek analitik düşünceyi inovasyon ile öğrenciye katan bir mimarlık okuludur.

4-GAZİ ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ-MİMARLIK

Teknik açıdan mimariye detaylı bakabilen bireyler yetiştirmek. Bilinebilirliği arttırmak. Geçmiş ile gelecek arasında mimarlığı bir köprü vazifesinde düşünebilen. Evrensel değerleri bilim, teknoloji ve sanat birikimi ile özdeşleştiren Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bir mimarlık okuludur.

5-ODTÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ-MİMARLIK

Şehirleri yapıları ve endüstriyel ürünleri doğal ve yapay sistemlerle çalıştırabilen. Okulun kendine has mimarlığıyla öğrencilerine örnek olabilen. Tasarım disiplinine önem veren peyzaj ve yerleşim sistemlerine karşı çözüm üretebilen öğrenci yetiştiren Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bir mimarlık okuludur.

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

#eniyiler

Dünyadaki En Yaratıcı Tasarıma Sahip olan Binalar (İRONİ)

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünyadaki En Yaratıcı Tasarıma Sahip olan Binalar

Dünyada çok farklı tasarımlara sahip binalar yer almaktadır. Biz sizler için bu yazımızda binaların hikayeleri ile beraber bir bilgilendirme yapmak istedik. Farklı düşüncelerle yapılmış olan bu binalar, bölgelerinde oldukça popüler olan binalardır.

Sepet Bina (Amerika)

Longaberger Firmasının kurucusu olan Dave Longaberger, firmanın tüm ofislerini kapsayan kocaman piknik sepeti inşa etti. Firmanın bu şekilde dikkat çekeceğini düşünen Dave’in, fikrini söylediğinde duyanlar şaka yapıyor sanmışlar. Bankacılar, inşaat şirketleri ve mimarlar, hatta firmada çalışanlar Dave’i hiç ciddiye almamışlar. Fakat Dave 17 Aralık 1997 yılında hayalini gerçeğe dönüştürüp, binayı kullanımına açtı.

Dans Eden Ev (Çek Cumhuriyeti)

Çek Cumhuriyeti Prag’ta bulunan Dans Eden Ev iş binasına aittir. Çek Mimar Vlado Milunic ile Kanadalı mimar Frank Gehry işbirliği ile tasarlamış oldukları bina, 1945’te Prag’ın bombalanmasıyla tahrip olan binanın yerine yapılmıştır. 1994 senesinde yapımına başlanıp, 1996 senesinde sona ermiştir. Geleneksellikten çok uzakta olan Dans Eden Ev, Çek Cumhurbaşkanı tarafından da desteklenip, kültürel aktivitelerin merkezi olması amacı ile yapılmıştır.

Piyano Ev (Çin)

Eşini benzerini bulamayacağınız Piyano Ev, Çin bölgesinde An Hui eyaletinde bulunmaktadır. Keman kısmı asansör olarak kullanılıyor. Piyano Evi son zamanlarda gelişmeyi planlayan bu bölgede dikkat çekmek için yapılmıştır.

Kansas Şehir Kütüphanesi (Amerika)

Kansas Şehir Kütüphanesi, eşsiz olan dış yüzey kaplamasıyla dünyada bulunan en iyi tasarımlardan biridir. Bölgedeki sakinler Kansas şehrini temsil eden kitapların her birini aday göstermişler. Oylamayla belirlenmiş olan kitaplar binanın dış tasarımını yaratmıştır.

Mavi Bina (Hollanda)

Rotterdam, Delfshaven kasabasında bulunan bu bina Schildersbedrijf N&F Hijnen’e belli bir süre sonra yıkılacak olan bina için plan yapılmasını istedi. Bölgedeki kişiler yeni bir plan yapılmadığı süre boyunca binanın her yerinin maviye boyanmasını talep ettiler. Böylelikle Rotterdam bulunan en farklı ve bölgenin en çok ilgi gören binası olarak ortaya çıktı.

Yazımız İRONİDİR.

Devamını oku

#eniyiler

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Yapan En Uygun Firmalar | Marineris Mimarlık

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir ?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bununla birlikte çıkartılmış. Enerji kimlik belgesi yapan firmalar tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Enerji kimlik belgesi yapan firmalar sizin için en uygun bu belgeyi verebilecek firma Marineris Mimarlık . Binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre yapıda enerjinin ve enerji kaynaklarının daha iyi ve daha verimli kullanılmasını sağlamak için bunun getirdiği enerji sarfiyatının gereksiz bir şekilde harcanmasını kısıtlamak için bir uygulamadır. 

Çevreye duyarlı ve çevre korumasını önemseyen aynı zamanda bina için min. enerji ihtiyacını ve enerji tüketimini sınıflandırmayı amaçlamaktadır. Sera gazları salınımı seviyesini, yalıtım özelliklerini ve bina soğutma, ısıtma sistemlerini en verimli hale getirebilmek için bilgiler sunan belgeye enerji kimlik belgesi denir. Daha rahat bir ifadeyle fırınlar, bulaşık makineleri ve buzdolabı gibi  beyaz eşyalar da veyahut soğutma sistemlerinden birisi olan klimalar da enerji verimliliği performans sınıflandırmaları bundan sonra yapılar için de geçerli hale getirilmiştir. Beyaz eşyalarda ki A++ gibi değerlendirmeler yapılar da A’dan G’ye kadar sınıflandırmalar yapılmıştır. A sınıfı en iyi seviye iken G sınıfı bu enerji harcama konusunda en çok tüketim yapan yani en düşük verimlilik seviyesini ifade etmektedir. Bu yapılarda ki sınıflandırma değerlerini ifade eden belgeye enerji kimlik belgesi (EKB) denir.

Enerji kimlik belgesi yeni yapılması planlanan ya da yapılma işlemi devam etmekte olan yapılar da EKB sınıflandırması en az C klasmanında olmak zorundadır. C klasmanın da daha az seviye de olan yapılar onaylanmamaktadır. C klasmanından az seviyedeki yapılar da iskan ruhsatı verilmemektedir. Bundan dolayı bu klasmandan daha düşük yapı yapılamamaktadır. Ancak mevcut yapılar için bu seviyeler aranmamaktadır.

Ne Zamana Kadar EKB Alınmalı?

Enerji kimlik belgesi alabilmek için 1 Ocak 2011 tarihinden sonra inşa edilmiş yapılar yeni bina sınıfına girerken bu tarihten önce yapılmış yapılar ruhsat almışlar ise mevcut bina olarak ilgili maddesi gereğince değerlendirilmektedir. Bu durum dikkate alındığında yeni binalar sınıfına giren yapılar iskan ruhsatı almak istediklerinde EKB belgesini belediyeye sunmak zorundadır. Eğer bu belge olmaz ise yapı kullanma izni olan iskan kanunen verilememektedir.

Mevcut binalar katogorisine giren yapılar için ise 2 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB alınması zorunlu hale getirilmiştir. Bu yüzden almamış yapıların kısa zaman içerisinde almaları gerekmektedir.

EKB Veren En Uygun Firma

Öncelikle EKB belgesi bir firma verebilmesi için EKB uzmanı mühendis veya mimar bulundurması gerekmektedir. Bu çerçeve de Marineris Mimarlık bu hizmeti sizler için en uygun şekilde verebilmektedir. Fiyat, Kalite bakımından en iyi firmalardandır. Bünyesindeki EKB verebilen uzman kadrosuyla milyonlarca metrekare EKB belgesi vermişlerdir. Hem yeni binalar hem de eski binalar için enerji kimlik belgesi hizmetini sizler için en uygun şekilde sunmaktadır.

Devamını oku
ReklamReklam