Sosyal medya'da takip edin!
X

Dekorasyon

Mutfak tasarımında nelere dikkat etmeliyiz ?

Güncelleme:

Tarih:

Türk kültüründe mutfağın önemi elbette ki tartışılmaz. Çok vakit geçirdiğimiz bu alanın, şık görünmesi kadar pratik kullanıma uygun olmasını da isteriz. Fonksiyonel bir mutfak tasarımı kesinlikle hayatımızı kolaylaştırır, zamandan kazandırır ve verimli çalışmamızı sağlar. Hayal ettiğimiz estetik ve kullanışlı mutfağa sahip olmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Doğru bir planlama ile evinize uygun ideal mutfağa kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Bu yazımızda mutfağını yenilemek isteyen kullanıcılara, nasıl iyi mutfak tasarlarım diyen öğrenci arkadaşlarımıza mutfak tasarımıyla ilgili trendlerden, dikkat edilmesi gereken noktalardan ve çeşitli malzemelerden sizlere Mutfak tasarımında nelere dikkat etmeliyiz ? bahsedeceğim.

1

Öncelikle ihtiyaçların belirlenmesi başarılı bir dizayn elde etmek için önemlidir. Kullanacağımız eşyalar ve ihtiyacımız olan alanlar netleştirilmelidir. Mesela çift kapılı buzdolabı kullanıyor ya da mutfakta derin dondurucuya da yer istiyor olabilirsiniz, ben kahve makinası kullanıyorum ve tezgahımda buna yer istiyorum diyebilirsiniz. Ya da yeni şık mutfağınızda mavi kapaklı damacanalara bir saklama dolabı talep edebilirsiniz. İsteklerinizin belirlenmesi yeni mutfağınız için en en önemli başlangıç olacaktır.

2

Mutfakta ihtiyacımız olan alanlar genel olarak 4 ana başlıkta incelenir bunlar:

  • Saklama alanı
  • Hazırlama alanı,
  • pişirme alanı
  • Yıkama alanı

Bu mekanların birbiriyle ilişkisi mutfağın kullanışlı oluşunu belirler. Mutfağınız ne kadar geniş olursa olsun buzdolabı, ocak ve lavabonun birbirine yakın olması gerekmektedir. Böylelikle maksimum verimle çalışma imkanınız olur. Buna mutfak üçgeni denir. Lavabo ve ocak arası hazırlama alanıdır ve burada kedinize yeterli alanı bırakmaya özen gösterin. Ufak hazırlama alanları rahat kullanım için uygun değildir.

3

Ada tipi tezgah kullanımı bize hem şık bir görsel hem de hatırı sayılır bir tezgah kullanım alanı yaratır. Geniş mutfaklar için son derece kullanışlıdır. Ada bölümünde dilerseniz lavabonuzu ve ocağınızı da konumlandırabilir ve hatta yeme alanı bile oluşturabilirsiniz. Ada tipi mutfakta ahşap tezgah kullanmak mantıklı ve şık bir fikirdir unutmayın kaliteli bir ahşap şişmez, çatlamaz kabarmaz. Çizildiği taktirde hemen üzerine ince bir zımpara ve bakım verniği ile keyifle kullanabilirsiniz.

Ada Mutfak Tasarımı

4

Son zamanlarda elektrikli ocakları mutfaklarda sıklıkla görüyoruz. Elektrikli ocaklar şık bir görünüme sahiptir fakat şu unutulmamalıdır ki normal ocaklara göre su daha geç kaynar.

Modern Kulp Tasarımı

5

Buzdolabınızın mutfakta çıkıntı yapmaması için buzdolabı derinliğinde dolap tasarımı daha şık bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Bu derin dolapları da kiler dolabı olarak gayet verimli bir şekilde kullanabilirsiniz

6

Eğer sağ elinizi kullanıyorsanız bulaşık makinasının sağda, sol elinizi kullanıyorsanız bulaşık makinenizin solda olmasına özen gösterin. Damlalığın ise bulaşık makinasına yakın tarafta olması kirli tabakları makinaya kaldırırken tezgahın kirlenmesini önler.

Geniş Kullanışlı Tezgah Tasarımı

7

Tezgahınızda ek yerini minimumda tutacak büyük parçalar kullanmak daha iyi bir görüntü elde etmenizi sağlar. Rahatlıkla diyebiliriz ki tezgah arkasındaki duvarda seramik kullanmak eskide kaldı. Metal, ayna, mermer ahşap ve akrilik kesinlikle daha modern bir görüntü yakalamanızı sağlar. Tezgah arkalarında aydınlatma için spot yerine uzunca döşenmiş ledler daha kullanışlı ve şık durur.

Modern Mutfak Tasarımı

8

Modern tasarımın hakim olduğu mutfaklarda artık kulplar yerini gizli kulplara bıraktı daha düz bir görüntü elde ettiğimiz bu mutfaklar gözümüzü hiç yormuyor.

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dekorasyon

Sofra Dekorasyonları | Yemek Masası Dekorasyonları | Dekorasyon

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Özel günlerimizde sofra dekorasyonları yemek kültürünün ve sofrayı adabıyla hazırlamanın oldukça büyük bir önemi vardır. Sevdiklerimizle Yemek Masası Dekorasyonları güzel hazırlandığın da birlikte zaman geçirirken, en fazla tercih ettiğimiz alanlar olan yemek masaları, her ev için önemlidir. Biz de bu yazımızda sizler için yemek masası dekorasyon fikirlerimizi hazırladık.

Sizler de yemek masası dekorasyonları için bir şeyler hazırlamak istiyorsanız ve ailenizle beraber iyi vakit geçirmek istiyorsanız bu yazımıza bir göz gezdirmeniz yeterli. Küçük, büyük aileler için birleştirici alanlar olan yemek masaları, salonun bir tarafında durmaktadır. Bu salonun büyüklüğüne göre değişmektedir. Uygun boyutlarda masa ve sandalye seçimiyle gerçekleşmektedir. Yemek masası dekorasyonlarında büyüklük ve küçüklük kavramı en önemli kısımdır.

Bu yemek masası dekorasyonu ürünleri son zamanlarda baya popüler olmuş durumda. Tv lerdeki yemek programlarından dolayı herkes yemek masasına özen gösteriyor. İnsanlar takdir ettikçe de daha iyisini yapmak gerekiyor diye düşünülüyor. Bir çok aksesuarla bu işleri yapmak mümkün. Süslenen yemek masaları özellikle özel günlerde bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Sizler de yemek yediğiniz zamanlardan zevk almak için böyle arada kaçamaklar yapıp masanızı güzel bir şekilde süsleyebilirsiniz. Bu aksesuarları bulmak çok kolay harika sunumlar yapabilmek için bazı görseller yeterli olacaktır.

Şimdi sizler için bir kaç ipucu niteliğinde hazırladığımız başlıklar altında yemek masası dekorasyon fikirleri.

Peçetelik ve Şamdanlar Nasıl Olmalı?

Peçetelik ve şamdanlar yemek masasının en çok tercih edilen aksesuarı olarak karşımıza çıkar. İsterseniz ağır bir klasik takımı, isterseniz modern ve pratik bir takımı kullanarak sofranızı gayet şık bir şekilde dönüştürebilirsiniz. Şamdanların tercih edildiği dekorlar ise klasik gümüş ya da prinç olarak varaklı şamdanlar kullanılmakta. İsterseniz küçük dekoratif mumlar da kullanılabilir. Bu da ortamı daha yumuşak bir hale sokar.

İncelikleri hissettirmenize ve daha romantik bir ortam oluşturur. Küçük mumlar masanın ortalarında serpiştirilerek durabilir. Renkler tercihlere bağlıdır. Bu dekoratif mumlar kesinlikle kullanılmalıdır. İstenilen renklerde masaya uygun ve masa örtüsüne uygun şekilde kullanılmalıdır. Şık bir masa dekorasyonu ortaya çıkacaktır.

Özellikle kış akşamlarında sofralardaki mum ışıkları çok sıcak bir etki yaratacaktır bundan dolayı kışın daha güzel bir görünüm elde edilir. Sadece özel günlerde değil, her gün sofralarınızı özel hale getirebilirsiniz bunun için yapılması gereken bıkmadan hazırlık yapmak olacaktır :). Peçeteliklerin kullanılması ise sade olarak değilde peçete yüzükleri olarak kullanılırsa daha dikkat çekici olabilir. Bundan dolayı peçetelikler de daha gösterişli olmakta fayda var.

Masa Örtüsü Nasıl Olmalı?

Masa örtüsü seçimine gelince işler biraz değişiyor bundan dolayı masa örtüsü önemli. Çünkü kimse yiyecek kalıntılarının döküldüğü kumaş örtüleri kullanarak ve yeni yıkanmış bir örtü kullanarak bu yemek masası dekorasyonu için iyi olmaz. Bundan dolayı yemek masası örtüsünün yeni ve temiz olmasına özen gösterilmeli. Aynı zamanda çok kez kullanılmamış olması masanın şıklığını artıracaktır.

Günlük masa örtüsü kullanım için silinebilir olan ürünlerin tercih edilmesi daha uygun olur. Çünkü bu ürünlere dökülen kalıntılar, örtülerde olduğu gibi leke yapmaz işte bu yüzden de günlük olarak kullanılabilir. Ancak renklendirmek istediğiniz alanda siz değerli dostlarınızla yemek yemek istediğiniz de değişiklik olarak kumaşın üzerine şeffaf bir malzemeler kullanmak masayı daha da rahatlatacaktır.

Yemek Takımı Seçimi Nasıl Olmalı?

Yemek takımları seçiminde bir çok ürün mevcut. Bundan dolayı yemek takımı seçimleri bir hayli zor olabilir. Şundan dolayı bir çok ürün olduğundan dolayı seçim konusu da biraz kafa karıştırıyor. Fakat fiyat bakımından baktığınızda biraz da aralıkları azaltmak mümkün olarak gözükmekte. Yemek takımlarında renklendirici çalışmalar olabilir. Renkli sofralar genellikle sonbahar aylarında tavsiye edilir sıcaklık bakımından en önemli zaman dilimi sonbahar ayları olarak görünüyor.

Abartıdan uzak bir yemek takımı da masayı kendiliğinden şık gösterebilir. Özel renk seçimleri özel günlere göre olabilir. Yemek takımı ve peçete seçimi ise gayet önemli. Bu yemek takımı parçaları iyi seçilmediği takdir de masanın görünümü iyileşmeyecektir. Özel renkler kullanmak istemiyorsanız beyaz ve krem ağırlıklı renkler sizin içiiin uygun olacaktır. Çünkü açık renkler de farklı renklerii kombin edebilirsiniz. Yemek takımı için bütceniz fazla yok ise seramik ürünlerle de bu görselleri yakalamak mümkün.

Önemli olan bu konuda burada yazdıklarımızı tamamen uygulamak. Peçete renkleriyle bile yemek takımı seçiminizi destekleyebilirsiniz. Çünkü masayı bir bütün olarak görmek gerekir. Bu da bir tasarım için en önemli kriter olarak karşımıza çıkar. Masa da sadece en güzel yemek takımı olsa ve peçetelikler yemek takımına uymasa sizce nasıl gözükür? İşte bu yüzden masanızın sunumunu yaparken eksiklikler olacaktır. Bundan dolayı en önemlisi masayı bir bütün olarak düşünüm yemek takımı seçeneklerini ona göre ayarlamak gerekir. Yemek takımları oval ise peçetelikler keskin hatlı olamaz gibi düşünülebilir.

Yemek takımının renkleri çok önemli bir rol olarak karşımıza çıkar. Çünkü yemek takımları ilk göze çarpan malzemelerdir. Çok fazla desenli yemek takımları ise gözü yorabilir ve iyi olmayan bir etki bırakabilir.

Masa da yemek takımlarının yanına koyulması gereken bazı süs eşyaları veya gül yaprakları vs konulabilir. Bu da şıklığı etkileyen bir başka konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Masa ve Sandalyeler Nasıl Olmalı?

Masa ve sandalyeler, evin şekline göre değişen boyutlarda kullanılmaktadır işte bundan dolayı odayı ferah tutmak en önemlisidir. Yuvarlak masalar çok büyük alanlarda kullanılabilir. Yuvarlak masalar eskide kaldığı için çok da fazla tercih edilmemektedir. Bundan dolayı daha köşeli keskin hatlı masalar kullanılmaktadır. Sandalye seçimlerinde evin diğer koltuk takımıyla uyumu olması gerekmektedir. Bundan dolayı sadece masaya uydurmak sandalyeler için yeterli olmamaktadır.

Modern olarak masa kullanılması durumunda ise sandalyeler ayrı olarak modern bir şekilde bulunabilir. Gençlerin tarzı farklı olduğu için renkli seçimler ve değişik stillerde sandalyeler bulmak mümkün. Gençler ve bohem tarzdan hoşlananlar için renkli ve değişik tasarıma sahip olan sandalyeler kullanmaktadırlar.

En çok tercih edilen sandalye modelleri modern modeller olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sandalye modellerini internetten aratarak bulabilirsiniz.

Sofralarda Hangi Renkler Seçilmeli Bunlar Nasıl Olmalı?

Renkler ve zevkler tartışılmaz diyerek renk seçimi nasıl olmalı diye bir soru soruyorum? Herkesin beğenisi farklı olduğundan dolayı herkes her rengi beğenmez. Fakat bazı ana renkler olduğundan dolayı bunlar herkes tarafından kabul görür. Yani beğenilir demek istemiyorum fakat kabul görür. Önemli olan masanın sizin tarafınızdan beğenilip beğenilmemesi. Renk seçimleri de bu konuda kişinin zevkine bırakılmalı.

Ancak sonbahar kış gibi mevsimlerde daha sıcak renkler kullanılmalıdır. Herkesin beğenisine göre seçilebilecek olan renkler, kış aylarında koyu, yaz aylarında açık renklerden tercih edilebilir. Buradan da bu sonuç çıkar.

Özellikle kış aylarında, kırmızı, yeşil, bordo, gri gibi renkler tercih edilebilirken, yaz aylarında uçuk pembe, mavi, yeşil ve beyaz daha fazla tercih edilir bu da siziz renk zevkinize göre fikir verebilir. Evinizde her detayın birbirleri ile uyumlu olması gerekmez. Zıt renkleri de tercih edebilirsiniz. Bu da eve farklı bir hava katar.

Renk seçimi için mevcut olan tüm detaylara hakim olmanız neredeyse mümkün değil fakat bu uyumları sağlamakta olanaksız değil. Yani sadece her renk uyumlu olacak diye bir şey yok. Zıt renklerde evinizi çok güzel gösterebilir. Yoksa herkes bir rengin tonunda ev dekorasyonu yapardı. Ama bazen zıt renkler kullanmak daha çarpıcı oluyor.

Devamını oku

Dekorasyon

İç Mimarlık ve Dekorasyon

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İç Mimarlık ve Dekorasyon

                Ev, oda, restoran, hizmet veren herhangi bir yerin iç mekan tasarımını iç mimarlar düzenlemektedir. Düzenlenen tasarım, tekniksel çözümler ile estetik bir görünüme kavuşmaktadır. Mimarların asıl hedefi mekanın dekorasyonunu estetik bir görünüme kavuşturmak ve yapılan dekorasyonda renklerin bir birine uyum sağlamasına yardımcı olmaktır. Tasarımın estetik bir görünüme kavuşabilmesi için mekan içerisinde yer alan eşyaların rengine bile dokunulur. Eşyaların yanı sıra ışık, duvar, süslemeler de iç mimarlık alanında dokunulan faktörler arasında yer almaktadır. Bu faktörlerin değiştirilmesi, mekanın tüm dekorasyonuna etki sağlamaktadır. İç mimar, gerekli renkleri tasarımı yaptıran kişiden alır ve çalışmalara başlar. Renklerin birbirine uyum sağlayabilmesi için yeni eşyalar alınabilir veya var olan eşyalar boyanabilir.

İç Mekan Dekorasyonunda Neler Yapılır?

                Mekanın büyüklüğüne ve düzenine göre bir dekorasyon süreci oluşturulur. Süreçte eşyaların yeri, ışıkların rengi, yeni oluşturulan düzenlemelerin diğer düzenlemelere uyum sağlaması konusunda çalışmalar yapılır. Çalışmaların sonucunda mekandaki yeni düzen oluşturulur. Bu esnada tasarımı yaptıran kişinin izni alınır. Duvarların yeniden inşa edilmesi, asma tavan oluşumu, yeni aksesuar eklemeleri izin alındıktan sonra yapılır. Eklenecek olan yeni eşyalar ve düzenlemeler, mekan içerisindeki görüntünün absürt olmamasını sağlamaktadır.

İç Mekan Dekorasyonunda Kullanılan Malzemeler

  • Halı ve zemin kaplaması
  • Süslemeler
  • Işıklar ve diğer aydınlatmalar
  • Duvara asılacak olan eşyalar ve tabelalar
  • Duvar ve tavan kaplamaları
  • Eşya kaplamaları

            

    Dekorasyonda ilk etapta değiştirilen ve üzerinde oynanılan unsur, duvar rengidir. Kaplamalarla oluşturulan yeni görüntüler, diğer dekorasyonlara uyum sağlamalıdır. Uyum sağlayabilmesi için kullanılan malzemelerin rengi aynı olmalı ya da zıt bir renk olmamalıdır. Kullanılan aydınlatmalar, eşyaların üzerinde de uygulanabilir. Tasarım yaptıran kişinin zevki de bu konuda önemlidir. Televizyon ünitesi, kartonpiyer, koltuk ve eşya köşeleri veya altları aydınlatmalarla süslenebilir. Aydınlatma renkleri, evde kullanılan diğer ışıklarla zıt olmamalıdır. Aksi taktirde estetik görünüm tamamen bozulacak ve evin atmosferinde olumsuz bir görünüm oluşacaktır. Atmosferin korunabilmesi için aydınlatma yerine süslemeler veya eşya kaplamaları tercih edilebilir. Kaplamalar aynı zamanda duvar üzerinde de kullanılarak, yeni bir görüntü oluşturulabilir.

Devamını oku
ReklamReklam