Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

En İlginç Merdiven Tasarımları

Güncelleme:

Tarih:

Merdivenler artık önemini yitirdi mi ? Asansörler varken merdivenlere neden ihtiyacımız olsun? Diye sorular sorulabilir. Ancak merdiven geçmişten günümüze bir yapının düşey sirkülasyonu için en önemli yapı taşı. Çünkü merdivenler bir tasarım harikası olarak karşımıza çıkıyor. Sadece bir bina da asansör olması doğru olmayacağı gibi yönetmeliklere de aykırı bir durum. Dünyanın her yerinde merdivenler farklı farklı tasarlanmış olarak düz merdiven olmadan karşımıza çıkabiliyor.

En İlginç Merdiven Tasarımları Dünyanın her yerinde eski coğrafi koşullara göre tasarlanmış merdivenlerde var. Günümüz de bu merdivenleri teknolojik olarak tasarlananları da var. Bazı merdivenler döne döne tasarlanmış bazı merdivenler o bölgenin coğrafi koşullarına göre bazıları zik zaklar çizerek tasarlanmış. Doğa da çok ilginç kediliğinden oluşmuş merdivenler bile var. En İlginç Merdiven Tasarımları bu konuda tam bir hayret uyandırıcı dikkat çekici bir konu. Tabi bunun yanında çıkılması cesaret isteyen merdivenlerde var.

Merdiven Ne Demek

Ahşaptan, taştan, betondan, metalden vb. yapılabilen ve bir yere çıkıp inmeye yarayan basamaklar dizisi olarak sözlükte yer almaktadır. Merdivenin tanımı gayet basit ve net bir şekilde tanımlanmıştır.

Dünyanın En Uzun Merdiveni

Peki Dünya’nın en uzun merdiveni kaç basamaklıdır ? Tahmin edin. Evet Dünya’nın en uzun merdiveni 11674 basamaklı ve İsviçre de bulunmaktadır. 1669 metre yüksekliğe çıkmaktadır.

Bazı böyle bilgileri de verdikten sonra En İlginç Merdiven Tasarımları örneklerimize geri dönelim. Merdiven tasarımları özellikle villa, müstakil evlerde zemin kattan birinci kata çıkarken çok güzel bir görünüme müthiş bir hava katıyor. İşte bizde bu güzel örneklerin fotoğraflarını sizler için derledik. Sadece villalar için değil bazı farklı yapılar için de çok güzel merdiven örnekleri mevcut. Bir yerden bir yere yükselmek için yapılması zorunlu olan merdiven Dünya’nın her yerinde farklı tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Mesela yazımızda bahsettiğimiz Dünya’nın en uzun merdiveni ne gerek var diye düşünülebilir ancak öyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Çünkü böyle olmasaydı Dünya’nın en uzun merdiveni diye bir şey de demezdik öyle değil mi? Aslında Çin Seddi de bir merdiven olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi her telden bazı farklı merdiven çeşitlerine bakalım.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İlginçlikler

Danimarka Tarihi Doğa Müzesi | 2022 | Müze Örneği

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Kopenhag, 2022 yılında yeni bir Tarihi Doğa Müzesi’ne ev sahipliği yapacak. “Gezegenimiz” ana fikriyle oluşturulan bu proje Hollandalı tasarım ekibi tarafından tasarlanmakta. Tinker bu projesinde farklı tasarım planları yapmakta. Normal bir müze gibi değil de kendine has “Gezegenimiz” temalı projesinde kabuğunun dışına çıkmayı ön görüyor.

Tarihi Doğa Müzesi

Tinker Imagineers tasarımını yaptığı projenin finansal olarak üstlenen A. P. Møller Fonu tasarım yarışmasında 22 milyon euro’luk projeyi 14 milyondan fazla nesneyle buluşturmayı hedefliyor. 4900 m² bir alanda sergileme olması planlanmış.

Bu 4900 m²’lik sergi de gezegenin 4,5 milyar yıllık geçmişini heyecan uyandıran tarihine dikkat çekmekte. İnsan ve gezegen arasında ki ilişkiye odaklanmakta. Buraya gelecek olan ziyaretçiler doğanın zenginliklerini görme fırsatı yakalayacak. İnsanlığın gezegeni ne tür de etkilediğini bunun gelişimini görmeye başlayacak. Dünyadaki gelişmeleri olumlu yönde yönlendirmek için insanların bir takım yapması gereken şeyler olduğunu vurgulamakta. Buna ihtiyaç olduğu gözler önüne serilmekte. Bu da iklim ve doğa dengesinde ilgili bilgilerin ve güncel olarak herkes için ulaşılabilir olarak gözükmekte. Dünya da ki bir takım gelişmeleri yönlendirmekte bu proje için olası bir durum. Olumlu yönde dünyadaki gelişmeleri yönlendirmek için insanların eyleme ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor. Bundan dolayı gezegen için yaşamın devam etmesinin kolay olması gerektiğine dikkat çekilmekte. Bunu yaparken sürdürülebilir bir gelecek hayal edilmiş durumda. Bu geleceğe nasıl katkı sağlanabilir nasıl katkıda bulunulabilir bunu deneyimlemek için müthiş bir yer olarak tasarlanması hedeflenmekte.

Tinker Imagineers

Tinker imagineers için şöyle küçük bir özet geçmek güzel olacaktır. Müze tasarımı konusunda başarısı bir hayli fazladır. Bundan dolayı yaratıcı hikaye anlatımı ve teknolojii kullanımı açısından yeteneklerini önceki projelerinde çok defa göstermiştir. Başarılı bir tasarım ekibi olan Tinker imagineers bu sergide ana fikir olarak “Gezegen” fikrini işlemektedir. Bu ana fikirden bazı alt başlıklar da oluşmuş durumda.

Devamını oku

İlginçlikler

Tasarım Hataları Bu Kadar Olmaz ! (Komik)

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Sıradan Adam (youtuber) ‘ın hazırladığı bu video içeriği hepinizle paylaşmak istedik. Acaba bu tasarımlar hata mı ? Bilerek yapılmış şeyler mi ? Gerçekten insanlar tasarım yaparken bunu düşünemiyorlar mı ? İşte tüm bu soruların cevaplarını videoyu izledikten sonra verebilirsiniz. Bizde bu videoyu sizinle paylaşmak istedik. Videoyu izlemeden önce size bir kaç tasarımla alakalı sözler paylaşmak istiyoruz.

Leonardo Da Vinci

 • “İdeal sanatçı herşeyi bilen herşeyi hisseden, her şeyi deneyip yaşayan ve tüm bu deneyimini merak duygusunu yitirmeden koruyabilen bu deneyimini yaratma tutkusuyla besleyebilendir.”

Barbara Kuhr

 • “Hayal gücün sevgili dostum, senin hayalinin alamayacağı kadar değerli.”

Louis Aragon

 • “Büyük tasarımcılardan pek az büyük reklamcı çıkar, çünkü kendilerini resmin güzelliğine kaptırırlar ve malın satılması gerektiğini unuturlar.”

Michelangelo

 • “Stratejisi olmayan yaratıcılığa “sanat” denir, stratejisi olan yaratıcılığa ise “reklam”.”

Roberto Cavalli

 • “Yazması üç ayımı aldı, düşünüp tasarlaması üç dakikamı; bu birikimi sağlamak ise tüm hayatımı.”

George Bellows

 • “Basitleştirin. İyi bir tasarımın gücü basitliğindedir.”

Angelique Arnauld

 • “Sanatçı, izleyicinin gözlerini bazen tam karşımızda durup da gözden kaçan güzelliğe açmalıdır.”

Louis Kahn

 • “İyi tasarım yapma dürtüsü, tıpkı yaşamayı sürdürme dürtüsü gibi bir şeydir.”

Brian Aldiss

 • “Bir sanat yapıtı yürüyen ya da koşan, canlı bir şey değildir. Bir yaşamın yaratılmasıdır. Sizde bir tepki uyandırandır. Kimine göre insan elinin mucizesidir. Kimine göre zihnin, kimine göre tekniğin mucizesidir. Aslında sanat yapıtı bizi anlatandır, insanoğlunun yapabildiğini doğanın yapamadığıdır.”

Anselm Kiefer

 • “Sanatçı şeytanların baştan çıkardığı bir yaratıktır, genellikle neden kendisini seçtiklerini bilmediği gibi, nedenini merak edemeyecek kadar da meşguldür.”

Milan Kundera

 • “Sanatın sorumluluk üstlenmesi ama sanat olmaktan da vazgeçmemesi gerektiğine inanıyorum.”

Erik Adigard

 • “Bir alet nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi bilir, buna karşılık aleti kullanan onu nasıl kullanacağı konusunda ancak yaklaşık bir düşünceye sahip olabilir.”

Frank Barron

 • “İyi fikirler bulmanın yolu, bir sürü fikir bulup kötülerini atmaktan geçer.”

Pablo Picasso

 • “Tasarım yaptığımız her şeydedir, ama aynı zamanda o şeylerin arasındadır. Hüner, bilim, öykü anlatma propaganda ve felsefenin karışımıdır.”

Linus Pauling

 • “Her çocuk bir sanatçıdır. Bütün sorun, büyüdüğü zaman nasıl sanatçı kalacağındadır.”

Devamını oku
ReklamReklam
Paylaş: