Sosyal medya'da takip edin!
X

Ders notları

Cumhuriyet Dönemi Yerli Ve Yabancı Mimarlar

Güncelleme:

Tarih:

Türkiye Cumhuriyet Dönemi birçok yerli ve yabancı mimarlar tarafından dönemin mimarlık tarihine izler bırakmıştır. Cumhuriyet dönemi mimarlığı yeni kurulan bir devletin ihtiyaçları nezdinde oluşmuştur. Dönemde yetişen kısıtlı sayıdaki yerli mimar olması nedeni ile ilk kurgulama yabancı mimarların kaleminden olmuştur. Yabancı mimarlar olarak ele alacağımız Clemens Holzmeister, Ernst Egli, Thedor Jost, Hermann Jansen, Martin Wagner ve Bruno Taut yapmış oldukları eserlerle dönemlerinde farklı yaklaşımlara ve yeni üsluplara yön vermişlerdir.Bu yabancı mimarların yanında bir de dönemlerinde etkili olmuş yerli mimarlar olan Şevki Balmumcu, Arif Hikmet Holtay, Seyfi Arkan ve Sedad H. Eldem dönemlerini etkileyen eserleri vermiştir.

Yabancı Mimarlar Sorunu

Yerli ve Yabancı mimarların dönemlerindeki etkileri olarak Modern Türk mimarlığının baskın bir etkiye sahip modernizme ve milliyetçi akımlara nasıl cevaplar verdikleri ve yeni üslup arayışına sağladıkları katkıları karşılaştırılmalıdır. Daha sonra ise çok sayıda büyük projeye imza atmış yabancı mimarların bazı tepkilere yol açması nedenini anlatan “Yabancı Mimarlar Sorunu” karşımıza çıkmaktadır.

Dönemin en etkin sosyolojik ve ekonomik gelişmeleri toplumu nasıl etkiliyor ise mimarları da o denli etkilemektedir. Bu etkilere yerli ve yabancı mimarların eserleri ile verdikleri cevaplarda o denli toplum üzerinde etkilidir. Birçok akademik kaynak üzerinden  araştırma yapılarak mimarların benzerlik ve farklılıklarıyla eserlerinin mimarlığa etkileri anlaşılabilir.

Çağdaşlaşma ve batılılaşma düşüncesi kapsamında yurtdışından getirilen genellikle Alman ve Avusturyalı olan yabancı mimarlar, hem büyük ölçüde eğitim kurumlarının temellerini atmışlar hem de yeni Türkiye’nin kültür hayatını çok önemli yapılarının bizzat uygulamalarını yaparak çağın önemli atılımlarının gerçekleşmesini sağlamışlardır.[1]Bu kapsamda Clemens Holzmeister,Ernst Egli,Thedor Jost,Hermann Jansen,Martin Wagner ve Bruno Taut, gibi birçok yabancı mimar hizmet vermiştir.

Egli’nin bizzat kendinin tasarladığı Ankara’daki Sayıştay binası, Türk sivil mimari geleneklerini önemseyen ve gerek cephe düzeni gerekse kütle kompozisyonu açısından mahalli verilerin “çağın ruhu” ile nasıl bağdaştırılabileceğini örnekleyen bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.[3]Bununla birlikte Holzmeister, Atatürk için tasarladığı Cumhurbaşkanlığı köşkü onun Ankara’daki en modern yapıları arasındadır. Bu yapıt mütevazi duruşu yanında klasik motifler ile birlikte klasik şema ve klasik tasarım ilkelerini kullanarak yeni bir modernizmin biçimlenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.[2]

1950’li yıllarda siyasi değişimle birlikte farklı malzemelerin kullanımlarının yaygınlaştığı dönemde Sedad H. Eldem’in İstanbul Adalet Sarayı yapısı ile modern çizgilerin yerli unsurlar ile yorumlanması ve daha sonrasındaki Hilton oteli projesiyle birlikte bu yeni malzemelerin kullanılması ile uluslar arası boyuttaki mimari yaklaşımların izlerinin artmasına örnek olmuştur. Yalnız bu geniş malzeme çeşitliliği zaman içinde yerli mimarların yere özel olma halinden uzaklaşmalarına da neden olmuş ve dünya’nın her yerinde görebileceğimiz yapılar yerli mimarlar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Etkili Mimari

Cumhuriyet Dönemi modern mimarlık anlayışında yerli ve yabancı mimarların ortaya koydukları eserlerinin günümüz mimarlığına da büyük etkileri vardır. Genel olarak yerli ve yabancı mimarların Cumhuriyet Dönemi’ndeki mimarlık anlayışları birbirinden çok farklı değildir. Modernist yaklaşımları yere ait kılma çabaları ortaktır. Bununla birlikte mimari anlayışta birbirlerine yerli ancak yetiştikleri coğrafya bakımından birbirlerine yabancı kişilerden söz etmek mümkündür. Yabancı mimarların akademik olarak ta var olmaları yetişen mimarlarla aralarında bir ortak payda sunmuştur. Tartışmaların dönemin siyasal ekonomik ve sosyolojik açıdan da gelişiyor olması eleştirel bir mimarinin gelişmesinede olanak sağlamıştır. Yerli mi yabancımı tartışmalarının daha çok mimarlık üzerinden meydana gelmesi mimarinin gelişmesine daha çok katkı sağlarken kişilerin ekonomik nedenlerle yerli veya yabancı konumuna girilmesi olumsuz sonuçlar doğurmuştur.

Yerli ve yabancı mimarların ortaya koydukları anlayışlar ve tartışmalarıyla birlikte eserleri günümüz yaşantısına doğrudan nufus etmiş ve bizlere Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı adına ışık tutmuştur.

[1] Hakan Şengün,  a.g.t. ,19.

[2] Afife Batur,“Ankara’nın Başkent Oluşu ve Kentsel Oluşu”, Cumhuriyet Döneminde Türk Mimarlığı, (Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi, İletişim Yayınları, İstanbul,1984),1390.

[3] Hakan Şengün,  “Çağdaş Türkiye Mimarlığında Aidiyet Sorunu” (Doktora Tezi, İ.T.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü, İstanbul,1999),18.

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Ders notları

Ankara Revit Kursu | Mimarlık Programları Kursu | Revit |

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Ankara revit kursu veren profesyonel bir ofis. Sizler için derslerinizde yardımcı olan Ankara revit kursu profesyonel kadrosuyla projelerinizde müthiş görseller çıkarmanızı hedeflemekte. Bu kurs sayesinde rakiplerinizden bir adım daha önde olma fırsatını kaçırmamak için kursa kayıt olmanız yeterli. Özel ders niteliğinde olan ankara revit kursu sizler için en iyi seçim olacaktır.

Revit kursun da neler öğretilecek?

 • Revit hakkında genel bilgiden en iyi çizim yöntemleri nasıl? Bunların hepsini derslerde göreceğiz.
 • Revit nasıl kullanılır?
 • Ankara revit kursu sizlere neler katar?
 • Revit de çizim nasıl yapılır?
 • Revit template verilecetir.
 • Revit uygulama projesi nasıl hazırlanır?
 • Revit render hakkında bilgi verilecektir.
 • Özel olarak hazırlanmış tefrişler verilecektir.
 • Bir çok component dosya verilecektir.
 • Revit kullanımı ve 3d model çıkartma nasıl yapılır?
 • Daha bir çok saymakla bitmeyen bilgilerin yer alacağı bu kurs En Uygun Fiyat Garantisi vermektedir.

Kursta 1 ders saatinde en fazla 5 öğrenci olacaktır. Özel eğitim niteliğinde ders verilecektir. Aynı zamanda bütün derslere gelen ve eğitim sonunda ki sınava göre başarı belgesi verilecektir. Sertifikalı eğitim olarak sunulmaktadır. Revit Eğitim Sertifikası verilecektir.

Kursu Veren Firma Hakkında Bilgi

Marineris Mimarlık ismi Mars’taki bir kanyonda bulunan en büyük  vadiden gelir. Yönünü geleceğe çevirmiş geçmişiyle bağını koruyan mimarlıkta kendisine yer bulmak isteyen bir tasarım ofisidir.Katmak istediği geniş perspektifler ile daha yaşanabilir bir yer inşa etmeye odaklanmıştır.Gezegenler arasındaki ütopik yaklaşımıyla sizlere olmasını istediğiniz yaşam için sınırları kaldırmış ve Mars’a kadar uzanan bir vizyon katacaktır.

Kursa kayıt olmak için ön başvuru MARİNERİS MİMARLIK 

Devamını oku

Ders notları

Ankara Lumion Kursu | Mimarlık Programları Kursu | Lumion |

Güncelleme:

Tarih:

Ankara lumion kursu veren profesyonel bir ofis. Sizler için derslerinizde yardımcı olan Ankara lumion kursu profesyonel kadrosuyla projelerinizde müthiş görseller çıkarmanızı hedeflemekte. Bu kurs sayesinde rakiplerinizden bir adım daha önde olma fırsatını kaçırmamak için kursa kayıt olmanız yeterli. Özel ders niteliğinde olan ankara lumion kursu sizler için en iyi seçim olacaktır.

Lumion kursun da neler öğretilecek?

 • Lumion hakkında genel bilgiden en iyi render nasıl alınır? Bunların hepsini derslerde göreceğiz.
 • Lumion nasıl kullanılır?
 • Ankara lumion kursu sizlere neler katar?
 • Lumion da daha kaliteli render nasıl alınır?
 • En iyi render ayarları nasıl yapılır?
 • Lumion da video nasıl yapılır?
 • Lumion da video hazırlarken nelere dikkat edilmeli?
 • Örnek sahneler verilecektir?
 • Bir çok kaliteli render sahneleri de verilecektir?
 • Daha bir çok saymakla bitmeyen bilgilerin yer alacağı bu kurs En Uygun Fiyat Garantisi vermektedir.

Kursta 1 ders saatinde en fazla 5 öğrenci olacaktır. Özel eğitim niteliğinde ders verilecektir. Aynı zamanda bütün derslere gelen ve eğitim sonunda ki sınava göre başarı belgesi verilecektir. Sertifikalı eğitim olarak sunulmaktadır. Lumion Eğitim Sertifikası verilecektir.

Kursu Veren Firma Hakkında Bilgi

Marineris Mimarlık ismi Mars’taki bir kanyonda bulunan en büyük  vadiden gelir. Yönünü geleceğe çevirmiş geçmişiyle bağını koruyan mimarlıkta kendisine yer bulmak isteyen bir tasarım ofisidir.Katmak istediği geniş perspektifler ile daha yaşanabilir bir yer inşa etmeye odaklanmıştır.Gezegenler arasındaki ütopik yaklaşımıyla sizlere olmasını istediğiniz yaşam için sınırları kaldırmış ve Mars’a kadar uzanan bir vizyon katacaktır.

Kursa kayıt olmak için ön başvuru MARİNERİS MİMARLIK 

Devamını oku
ReklamReklam