Sosyal medya'da takip edin!
X

#eniyiler

Mimar Sinan Kimdir ? Hayatı ve Yaşantısı

Güncelleme:

Tarih:

Osmanlı Devleti’nin yetiştirdiği en önemli isimlerden biri Mimar Sinandır. Mimar Sinan aynı zamanda müthiş bir zekaya sahiptir. Bu zekasını sadece mimarlık anlamında değil inşaat mühendisliği anlamında da geliştirmiştir. Eserlerinde kullandığı teknikler kendine has özellikleriyle adından çokça söz ettiren Mimar Sinan‘ın hayatı ve yaşantısına ait bazı bilgileri sizler için derledik…

Mimar Sinan Hakkında Genel Bilgi

Mimar Sinan Osmanlı topraklarına devşirme olarak gelmiştir. Çağının en önemli mimarları arasına girmeyi başarmıştır. Tüm dünya o zamanlar Sinan’ın yaptığı eserlere hayranlıkla bakmaktaydı. Diğer bir deyişle ona Koca Sinan Ağa da derlerdi. 100 yıla yakın ömründe bir çok önemli esere imza atmıştır. Bunlardan bazıları külliye, sıbyan mektebi, kervansaray, saray, hamam, darüşşifa, medrese, camii gibi bir çok yapıya imzasını atmıştır. Yaptığı bütün yapıları titizlikle yapan Mimar Sinan tüm yapılarını farklı ve başka özellikte yapması en önemli özelliklerinden birisidir. Taklitçiliği yok sayması da en önemli özelliklerindendir.

Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından İstanbul’a çağrılmıştır. Sinan’ın yükselişi çok hızlı oldu. Yeniçeri ocağında kendini gösteren Mimar Sinan kendini savaş meydanlarında da yaptığı mimari yapılarda da göstermiştir. Mimar Sinan kendini 3 dönem olarak ayırmıştır. Bunu herkes bilir çıraklık döneminde Şehzade Camii‘ni, kalfalık döneminde Süleymaniye Camii‘ni, ustalık döneminde ise Selimiye Camii‘ni yaptı. Bugün bu yapılar bizim için hala bir simge niteliğinde hala dimdik ayakta durmaktadır. 1882 yılında kurulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi de onun bu üstün başarıları sayesinde adını almıştır.

Mimar Sinan Kimdir ?

29 Mayıs 1489 da Kayseri de Dünya’ya gelmiştir. Yaklaşık 100 yaşına kadar yaşamıştır. 1588 yılında İstanbul da vefat etmiştir. Mimar Sinan ustalık eserim dediği Selimiye Camii II. Selim tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı ve Türk mimarisinin Tüm Dünya da tanınmasını sağlamıştır. Mimar Sinan bir çok kişiye öncü olmuştur bir çok kişiyi etkilemiş ve bildiklerini aktarmıştır. Mimar Sinan’ın türbesi Süleymaniye Camii’nin arka tarafında yer almaktadır.

Sinan dönemin Osmanlı padişahı tarafından Kayseri den devşirme olarak İstanbul’a getirilmiştir. Beraber okuduğu arkadaşlarından çalışkanlığı ve zekası sayesinde sıyrılmıştır. Mimarlığa yatkınlığından dolayı o dönemlerde bir çok yol, hamam, çeşme, minare gibi ve daha bir çok inşaatta çalışmıştır. Bununla kalmayıp yeniçeri ocağına katılmıştır. Bir çok sefere gitmiştir. 1522’de Rodos Seferi’ne, 1526 yılında ise Mohaç Meydan Muharebesi’ne katıldı.

Mimar Sinan daha çok adını Kanuni Sultan Süleyman zamanında duyurmuştur. Kanuni Sinan’dan İran seferi için kadırga yapmasını istemiştir. 2 hafta gibi kısa bir sürede bu kadırgaları tamamlayan Sinan saygınlığını daha da artırdı. Bununla beraber Yeniçeriler de hasekilik rütbesine layık görüldü ve yükseltildi.

Mimar Sinan Başmimar Oluşu

Karaboğdan Seferi’nde ordunun Prut nehrini geçmesi ve bunun için de bir köprü yapılması gerekiyordu bu görev Sinan da değildi. Zeminin elverişili olmaması bataklıktan oluşmasından dolayı defalarca uğraşılıp yapılamayan köprü Mimar Sinan’a verildi ve bu görevi layıkıyla yerine getiren Sinan başmimar ünvanını aldı.

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

#eniyiler

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Yapan En Uygun Firmalar | Marineris Mimarlık

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir ?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bununla birlikte çıkartılmış. Enerji kimlik belgesi yapan firmalar tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Enerji kimlik belgesi yapan firmalar sizin için en uygun bu belgeyi verebilecek firma Marineris Mimarlık . Binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre yapıda enerjinin ve enerji kaynaklarının daha iyi ve daha verimli kullanılmasını sağlamak için bunun getirdiği enerji sarfiyatının gereksiz bir şekilde harcanmasını kısıtlamak için bir uygulamadır. 

Çevreye duyarlı ve çevre korumasını önemseyen aynı zamanda bina için min. enerji ihtiyacını ve enerji tüketimini sınıflandırmayı amaçlamaktadır. Sera gazları salınımı seviyesini, yalıtım özelliklerini ve bina soğutma, ısıtma sistemlerini en verimli hale getirebilmek için bilgiler sunan belgeye enerji kimlik belgesi denir. Daha rahat bir ifadeyle fırınlar, bulaşık makineleri ve buzdolabı gibi  beyaz eşyalar da veyahut soğutma sistemlerinden birisi olan klimalar da enerji verimliliği performans sınıflandırmaları bundan sonra yapılar için de geçerli hale getirilmiştir. Beyaz eşyalarda ki A++ gibi değerlendirmeler yapılar da A’dan G’ye kadar sınıflandırmalar yapılmıştır. A sınıfı en iyi seviye iken G sınıfı bu enerji harcama konusunda en çok tüketim yapan yani en düşük verimlilik seviyesini ifade etmektedir. Bu yapılarda ki sınıflandırma değerlerini ifade eden belgeye enerji kimlik belgesi (EKB) denir.

Enerji kimlik belgesi yeni yapılması planlanan ya da yapılma işlemi devam etmekte olan yapılar da EKB sınıflandırması en az C klasmanında olmak zorundadır. C klasmanın da daha az seviye de olan yapılar onaylanmamaktadır. C klasmanından az seviyedeki yapılar da iskan ruhsatı verilmemektedir. Bundan dolayı bu klasmandan daha düşük yapı yapılamamaktadır. Ancak mevcut yapılar için bu seviyeler aranmamaktadır.

Ne Zamana Kadar EKB Alınmalı?

Enerji kimlik belgesi alabilmek için 1 Ocak 2011 tarihinden sonra inşa edilmiş yapılar yeni bina sınıfına girerken bu tarihten önce yapılmış yapılar ruhsat almışlar ise mevcut bina olarak ilgili maddesi gereğince değerlendirilmektedir. Bu durum dikkate alındığında yeni binalar sınıfına giren yapılar iskan ruhsatı almak istediklerinde EKB belgesini belediyeye sunmak zorundadır. Eğer bu belge olmaz ise yapı kullanma izni olan iskan kanunen verilememektedir.

Mevcut binalar katogorisine giren yapılar için ise 2 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB alınması zorunlu hale getirilmiştir. Bu yüzden almamış yapıların kısa zaman içerisinde almaları gerekmektedir.

EKB Veren En Uygun Firma

Öncelikle EKB belgesi bir firma verebilmesi için EKB uzmanı mühendis veya mimar bulundurması gerekmektedir. Bu çerçeve de Marineris Mimarlık bu hizmeti sizler için en uygun şekilde verebilmektedir. Fiyat, Kalite bakımından en iyi firmalardandır. Bünyesindeki EKB verebilen uzman kadrosuyla milyonlarca metrekare EKB belgesi vermişlerdir. Hem yeni binalar hem de eski binalar için enerji kimlik belgesi hizmetini sizler için en uygun şekilde sunmaktadır.

Devamını oku

#eniyiler

Dubai Expo 2020 Mega İnşaatlarla Geliyor

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dubai Expo 2020

20 Ekim 2020 – 10 Nisan 2021 Dubai Expo müthiş bir ziyatetçi akınını uğraması bekleniyor. Milyonlarca kişinin buraya gelip fuarı gezmesi beklenmekte. Ziyaretçilerin yüzde yetmişinden fazlası Birleşik Arap Emirliklerinin dışından gelmesi bekleniyor. İşte Dubai Expo 2020 milyonlarca kişiyi ağırlayacak muhteşem görüntüsüyle sizlerin için hazırladığımız yazısı.

Dünyanın bir çok yerinden insanlar bu günümüzde kolay olmayan sorunları çözebilmek için büyük eforlar sarf ediyor. Güzel şeyler deneyimlemeye uğraşıyor. Gelecek nesiller için eğitime, sürdürülebilir enerjiye en önemlisi suya erişim için insanlar dünyayı nasıl deneyimliyor. Bütün bu soruların cevaplarını bulmak için sorguluyor. Günümüz de bile bundan beş yıl önceki teknolojik gelişimler bile hayal edilemeyecek düzeyde. Dubai Expo 2020 bir çok yeni inovasyon ve ilerlemenin insanlara gösterileceği ve fikirlerinin gelişeceği şekilde bir araya gelen yeni yenilikçi, çarpıcı fikirlerden oluşan müthiş bir fikir marketi olarak karşımıza çıkıyor.

Ekim 2020 de başlayacak olan altı aylık süreç Dubai Expo 2020. 180 den fazla ülkeden insanların geleceği ve milyonlarca kişinin burada buluşma noktası olacak. Fikirleri buluşturmak, Geleceği yaratmak teması altında insanın zekasını kullanmayı hedefliyor Dubai Expo.

Uluslar, işletmeler, kuruluşlar, öğrenciler, eğitimciler kısacası tüm herkese hitap eden 200 den fazla katılımcının yer alacağı konuşma yapıp bilgi vereceği söylenmekte. Dubai Expo farklı yaş, millet, kültür demeden 30 bini aşkın kişinin bağış yapacağı bir gönüllülük programı aslında. Maliyeti çok fazla olan bir program olarak karşımıza çıkıyor.

Dubai Expo 2020 2 km² kapalı alanı olacak. Bu devasa büyük bir alan. Bu çapta ülkeler var. Açık alanı da 2.38 km² olarak toplam 4.38 km² lik devasa bir alana yayılacak. Dubai South da Al Maktoum Uluslararası Havaalanının yanında bulunmaktadır. Dünyanın en büyük global etkinliklerinden birisi olarak gösteriliyor. Expo Dubai de İnsanlar ve topluluklar için fırsatlar yakalamak birinci önceliklerden. Şöyle bir şeyde herkes için sürdürülebilir bir gelecek tasarlamak bunu sağlayacı şeyleri göstermek önemli kriterler arasında.

Expo Masterplan HOK Tarafından Tasarlandı

Expo 2020 Dubai master planı ana tasarımcısı HOK oldu. Fütüristik bir çalışma yapan HOK büyük beğeni aldı. Yenilikçi tasarımlar bölgenin mirasını kucaklayan geleneksel planlamadan ortaya çıktı.Bu programın ana teması olan “fırsatlar”, “sürdürülebilirlik”, “mobilite” başlıklarından ilham alan HOK buna uygun tasarımını yaptı. HOK’ un yanında projede Populous ve Arup da yer almakta.

Geleneksel Arap çarşılarından ilham alan proje, tasarımın merkezine yerleştirilen küçük sergi mekanları projenin dağılma noktası olarak tasarlanmış. Ziyaretçilerin etkileşime girmesini sağlıyor bundan dolayı sergiler büyük önem kazanmış durumda. Büyük pavyonlar ise alanın çevresinde oluşmuş durumda. Merkez de bulunan yerler Expo alanındaki çeşitli noktaları birbirine bağlıyor. Bu bağlantı yerinin adı AL WASL buda arapça da “bağlantı” anlamına gelmekte.

Etkinliğin büyüklüğünden kaynaklanan müthiş bir enerji sarfiyatı olacak. Bundan dolayı çevresel olarak yapının cephelerine konulan fotovoltaik paneller enerjinin en az %50’sinin karşılanması hedefleniyor. Küçük bağlantı yolları ise pavyonların yerleşimi ve peyzaj düzenlemeleri ile gölgelenecek.

Mega Çaplı (150 metre) Kubbe

Plaza’nın merkezinde, Burj Khalifa’nın da mimarı olan Adrian Smith + Gordon Gil tarafından tasarlanan saydam bir kubbe yapıldı. Expo 2020 nin ana fikri olan Sarouq Al Hadeed ^de bulunan 4000 yıllık altın yüzük den ilham alınarak tasarlandı. Bu kubbe ziyaretçiler için bir resepsiyon alanı. Bu alan gelecekte de büyük bir mimari eser olacaktır. 10 000 kişinin aynı anda içeride olabileceği bir alan olarak tasarlandı. Havuz, park, şelale olacak içerinde.

Daha bir çok pavyon bu yapıda olacak. Bazı pavyon görüntüleri.

Ülkeler Kendi Pavyonlarını Tasarlıyorlar

BAE pavyonu

Santiago Calatrava tarafından tasarlandı. Pavyonun inşası başladı. Uçan bir kartalın şeklinden ilham alınarak tasarlandı. 15 bin metrekarelik bir alan kaplıyor.

Yeni Zelenda Pavyonu

Yeni Zelenda pavyonunda korumacı özelliği ile dikkat çekmekte. Sürdürülebilirlik bölgesinde yer almaktadır. Korumacılık bir anlam taşıyan bu pavyon simge yapılardan birisi olacak.

Daha bir çok ülke de pavyonlarını tasarlama aşamasında ve tasarladılar. Her ülke kendini simgeleyen pavyonlarıyla göz doldurmak istiyor. Bütün dünyadan insanların geleceği bu programda büyük bir ilgi ile mimari eserler gösterişli ve ülkelerin değerleriyle özdeşleşen bir şekilde tasarlanmakta. Büyük uğraş verilen Expo Dubai milyonlarca kişinin ilgisini çekecek. İşte galeride bulabileceğiniz ülke pavyonlarıyla beraber Expo Dubai 2020

 

 

 

Devamını oku
ReklamReklam