Sosyal medya'da takip edin!
X

#eniyiler

Yarışmacı Mimarlarda Bugün: ZİYA İMREN

Güncelleme:

Tarih:

Ödüllü mimarlar dan Ziya İmren 2006 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (IYTE) Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Ulusal ve uluslararası mimarlık ofislerinde çalışarak tecrübe sahibi oldu. 2008 Yılı sonrasında farklı ölçeklerdeki projelerde yer alarak mimari yarışmalara odaklanmıştır. Ulusal ve uluslararası bir çok mimarlık yarışmasında ödüller almıştır. Okullarla bağını koparmayan İmren stüdyo derslerinde öğrencilerle buluşarak deneyimlerini aktarmaya devam ediyor. Halihazırda Ziya İmren Mimarlık‘ta projeler üretmeye ve yarışmalar kazanmaya ekip arkadaşlarıyla devam etmektedir.

Sizler için onunla röportaj yaptık gelin röportajımıza göz atalım.

‘’MİMARİ KURALLARA UYMASAM DÜŞÜNCELERİMİ BU KADAR CESUR İFADE EDEMEZDİM’’

Ziya İmren

1– İsminiz pek çok kez yarışmalarla birlikte anılıyor. Yarışmaların sizi daha üretken kıldığını görebiliyoruz. Bu konuda sizi motive eden şey ne? Rekabetçi bir ortam, kazanma hırsı gibi faktörler mi?

 Mesleğe başladığım ilk yıllarda dünyadaki mimarların meslekte yer ediniş öykülerini okudum,çalışmalarını inceledim. Türkiye’de mimarlık denince akla gelen isimler neler yapmışlar, araştırdım.Tabii bunlar hep o zamanki kısıtlı imkânlarla olan şeyler. Bu incelemeler sonucunda vardığım nokta,hepsi için geçerli olmasa da, bu büyük isimlerin en az % 80’inin meslekteki çıkışlarını “yarışma”lar yoluyla yaptıkları, aynı zamanda akademik kariyerlerine de devam ettikleriydi. Ben de aşağı yukarı böyle bir yol tuttum; bir yandan okulda kalıp, akademik kariyerime devam ederken, bir yandan da çeşitli dönemlerde farklı meslektaşlarımla proje yarışmalarına girdim. Bu, daha iyi mimarlık arayışında beni geliştiren, yenileyen bir şeydi. Ayrıca genç bir mimarın konu çeşitliliği ve ölçeği itibariyle müşterisinden direkt alamayacağı işleri yapma fırsatının kendi elinde oluşu gibiydi bir anlamda. Yani yarışma hem meslek içi eğitim hem de iş alma şansı gibi bir şeydi benim için. Ben hala bu kurumun doğru işletilmesinin ve devamlılığının hepimiz ve özellikle genç kuşak için, çetin rekabet koşullarında fırsat eşitliği adına çok önemli bir yapı olduğu düşüncesindeyim.

2-Katılacağınız yarışma, çalışacağınız kişi ya da firmalara karar verme sürecinize etki eden faktörler nelerdir?

 Yarışma veya iş olsun, bir projeyi yapıp yapmama kararımı belirleyen şey, o konuda üzerine söz söyleyeceğim bir fikrimin olup olmaması hususudur. Mimarlık her ne kadar bir iş olsa da, manevi beslenmeyi her daim daha çok önemseyen bir insan olduğumdan, vereceği mesleki hazzı birincil tutarak bir işi yapma ya da yapmama kararını veriyorum. Bunların yanısıra juri üyeleri, ücret ve m² de etkili birer faktör.

3- Yarışma ücretlerini tatmin edici buluyor musunuz?

 Benden deneyimli bir mimarla sohbet ederken öğrenmiştim önceden yarışmalardan bir ofisi 5 yıl geçindirebilecek ücretler alınırken günümüzde bir mansiyondan alınan ücret hemen hemen 10bin TL civarında ve aylık ihtiyaçları neredeyse karşılayamayacak durumda. Böyle olunca durum geçim sıkıntısına dönüşebilmekte ofis işletmesinin zorluklarına zorluklar eklemektedir. Bununla beraber yedek juriye verilen 7bin TL ise adaletsiz bir dağılımı göstermektedir.

4- Yarışmaya hazırlanırken projelerinizi şekillendiren sizin temel aldığınız unsurlar hangileri?

 Çevreye uyum çok önemli. Bir bina çevresine, tabiatına, şehre ve etrafında bulunan elementlere göre yapılmalı. Yapılacak binanın etrafında başka bir bina mı var, gürültülü caddeler mi var? Bunların hepsini hiçbir form arayışı olmadan matematiksel olarak analiz etmek lazım. Bundan sonra ancak projenin şekillenmesine başlanması gerekir. Bu en önemli noktalardan birisi. Mesela düz arazi mi, eğimli arazi mi, karşısında hangi binalar var? Günes yönü , trafik bağlantıları, manzara ,gürültü, iç oganizasyonu (oryantasyon, rahat ve sarih isleyiş şeması), konstrüksiyon, kullanıcıları mutlu edebilecek mekân arayışı, heyecan verecek form ve malzeme vb. konular bir projeye başlarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlar.

5- Bulunduğunuz noktadan bakınca mimarinin gelişimini ve Türkiye’de üretilen projeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Türkiye’de bir inşaat patlaması var ekonomi bunun üzerinden şekilleniyor ve pazar doyma noktasına yakın. Başta Eskişehir yolunda ve Ankara’nın birçok noktasında gereğinden fazla dikey büyüme gerçekleşiyor ve şimdiden kullanılmayan lüks ofislerin sayısı hızla artıyor. Bu durumda Türkiye’de insanlar iyi tasarımın öneminin, hızlı ve ucuz inşaat yapmanın Türk insanına iyi hizmet olmadığının farkına varmaya başladılar. İnşaat maliyetleri ile ilgili olarak, tasarıma biraz daha fazla para harcamak ürün/binanın değerini çok fazla arttıracaktır. Binaların çoğunluğu mimarlar tarafından tasarlanmamış, ki bu iyi işlev görmeyen, yaşam standartlarımızı düşüren ve içinde yaşayanlara zevk vermeyen düşük standartlı bina topluluklarının oluşmasına yol açmış. Zaman içinde insanlar iyi mimarinin standartlarını yükselteceğini ve bunun da toplumumuzdaki herkesin daha iyi hissetmesine yol açacağını anlayacaklar.

6- Son olarak, genç mimarlara neler tavsiye edersiniz?

 Bir yarışma kaybederken hissettiklerin ya da bir projenin açılışında, başardığında hissettiklerin gibi hem aşağıda, hem yukarıda hissiyatlar sunuyor. O yüzden kendini doğru değerlendirebilen bir insan olmanız lazım. Ufkunuzu geniş tutmalı. Ayrıca kendini sürekli geliştirmeli. Ne pahasına olursa olsun düşüncelerinin arkasında durmalı ve yeri geldiğinde söylemekten çekinmemeliler.

 

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

#eniyiler

Dünyadaki En Yaratıcı Tasarıma Sahip olan Binalar (İRONİ)

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünyadaki En Yaratıcı Tasarıma Sahip olan Binalar

Dünyada çok farklı tasarımlara sahip binalar yer almaktadır. Biz sizler için bu yazımızda binaların hikayeleri ile beraber bir bilgilendirme yapmak istedik. Farklı düşüncelerle yapılmış olan bu binalar, bölgelerinde oldukça popüler olan binalardır.

Sepet Bina (Amerika)

Longaberger Firmasının kurucusu olan Dave Longaberger, firmanın tüm ofislerini kapsayan kocaman piknik sepeti inşa etti. Firmanın bu şekilde dikkat çekeceğini düşünen Dave’in, fikrini söylediğinde duyanlar şaka yapıyor sanmışlar. Bankacılar, inşaat şirketleri ve mimarlar, hatta firmada çalışanlar Dave’i hiç ciddiye almamışlar. Fakat Dave 17 Aralık 1997 yılında hayalini gerçeğe dönüştürüp, binayı kullanımına açtı.

Dans Eden Ev (Çek Cumhuriyeti)

Çek Cumhuriyeti Prag’ta bulunan Dans Eden Ev iş binasına aittir. Çek Mimar Vlado Milunic ile Kanadalı mimar Frank Gehry işbirliği ile tasarlamış oldukları bina, 1945’te Prag’ın bombalanmasıyla tahrip olan binanın yerine yapılmıştır. 1994 senesinde yapımına başlanıp, 1996 senesinde sona ermiştir. Geleneksellikten çok uzakta olan Dans Eden Ev, Çek Cumhurbaşkanı tarafından da desteklenip, kültürel aktivitelerin merkezi olması amacı ile yapılmıştır.

Piyano Ev (Çin)

Eşini benzerini bulamayacağınız Piyano Ev, Çin bölgesinde An Hui eyaletinde bulunmaktadır. Keman kısmı asansör olarak kullanılıyor. Piyano Evi son zamanlarda gelişmeyi planlayan bu bölgede dikkat çekmek için yapılmıştır.

Kansas Şehir Kütüphanesi (Amerika)

Kansas Şehir Kütüphanesi, eşsiz olan dış yüzey kaplamasıyla dünyada bulunan en iyi tasarımlardan biridir. Bölgedeki sakinler Kansas şehrini temsil eden kitapların her birini aday göstermişler. Oylamayla belirlenmiş olan kitaplar binanın dış tasarımını yaratmıştır.

Mavi Bina (Hollanda)

Rotterdam, Delfshaven kasabasında bulunan bu bina Schildersbedrijf N&F Hijnen’e belli bir süre sonra yıkılacak olan bina için plan yapılmasını istedi. Bölgedeki kişiler yeni bir plan yapılmadığı süre boyunca binanın her yerinin maviye boyanmasını talep ettiler. Böylelikle Rotterdam bulunan en farklı ve bölgenin en çok ilgi gören binası olarak ortaya çıktı.

Yazımız İRONİDİR.

Devamını oku

#eniyiler

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Yapan En Uygun Firmalar | Marineris Mimarlık

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir ?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bununla birlikte çıkartılmış. Enerji kimlik belgesi yapan firmalar tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Enerji kimlik belgesi yapan firmalar sizin için en uygun bu belgeyi verebilecek firma Marineris Mimarlık . Binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre yapıda enerjinin ve enerji kaynaklarının daha iyi ve daha verimli kullanılmasını sağlamak için bunun getirdiği enerji sarfiyatının gereksiz bir şekilde harcanmasını kısıtlamak için bir uygulamadır. 

Çevreye duyarlı ve çevre korumasını önemseyen aynı zamanda bina için min. enerji ihtiyacını ve enerji tüketimini sınıflandırmayı amaçlamaktadır. Sera gazları salınımı seviyesini, yalıtım özelliklerini ve bina soğutma, ısıtma sistemlerini en verimli hale getirebilmek için bilgiler sunan belgeye enerji kimlik belgesi denir. Daha rahat bir ifadeyle fırınlar, bulaşık makineleri ve buzdolabı gibi  beyaz eşyalar da veyahut soğutma sistemlerinden birisi olan klimalar da enerji verimliliği performans sınıflandırmaları bundan sonra yapılar için de geçerli hale getirilmiştir. Beyaz eşyalarda ki A++ gibi değerlendirmeler yapılar da A’dan G’ye kadar sınıflandırmalar yapılmıştır. A sınıfı en iyi seviye iken G sınıfı bu enerji harcama konusunda en çok tüketim yapan yani en düşük verimlilik seviyesini ifade etmektedir. Bu yapılarda ki sınıflandırma değerlerini ifade eden belgeye enerji kimlik belgesi (EKB) denir.

Enerji kimlik belgesi yeni yapılması planlanan ya da yapılma işlemi devam etmekte olan yapılar da EKB sınıflandırması en az C klasmanında olmak zorundadır. C klasmanın da daha az seviye de olan yapılar onaylanmamaktadır. C klasmanından az seviyedeki yapılar da iskan ruhsatı verilmemektedir. Bundan dolayı bu klasmandan daha düşük yapı yapılamamaktadır. Ancak mevcut yapılar için bu seviyeler aranmamaktadır.

Ne Zamana Kadar EKB Alınmalı?

Enerji kimlik belgesi alabilmek için 1 Ocak 2011 tarihinden sonra inşa edilmiş yapılar yeni bina sınıfına girerken bu tarihten önce yapılmış yapılar ruhsat almışlar ise mevcut bina olarak ilgili maddesi gereğince değerlendirilmektedir. Bu durum dikkate alındığında yeni binalar sınıfına giren yapılar iskan ruhsatı almak istediklerinde EKB belgesini belediyeye sunmak zorundadır. Eğer bu belge olmaz ise yapı kullanma izni olan iskan kanunen verilememektedir.

Mevcut binalar katogorisine giren yapılar için ise 2 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB alınması zorunlu hale getirilmiştir. Bu yüzden almamış yapıların kısa zaman içerisinde almaları gerekmektedir.

EKB Veren En Uygun Firma

Öncelikle EKB belgesi bir firma verebilmesi için EKB uzmanı mühendis veya mimar bulundurması gerekmektedir. Bu çerçeve de Marineris Mimarlık bu hizmeti sizler için en uygun şekilde verebilmektedir. Fiyat, Kalite bakımından en iyi firmalardandır. Bünyesindeki EKB verebilen uzman kadrosuyla milyonlarca metrekare EKB belgesi vermişlerdir. Hem yeni binalar hem de eski binalar için enerji kimlik belgesi hizmetini sizler için en uygun şekilde sunmaktadır.

Devamını oku
ReklamReklam