Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Bu Kütüphaneden Hiç Görmediniz

Güncelleme:

Tarih:

Xiangmi Bilim Kütüphanesi

Xiangmi Bilim Kütüphanesi, bölgedeki doğal çevrenin özelliklerine öne çıkarmak için tasarlanmış, çevresiyle uyumlu bir kütüphane. Aynı zamanda bir bilim merkezi. Bu kütüphaneden parka bir bağlantı var. Resimlerden de anlaşılacağı üzere uzun uzadıya giden merdivenler parkla kütüphane arasında bir bağlantı kuruyor. Ağaçların içerisinde yer alan kütüphane eşsiz bir keyif alanı adeta.

 

MLA+ dünya çapında bir mimarlık ofisidir. Bu ofis Xiangmi Bilim Kütüphanesi’ni tasarladı. Çin’in merkezindeki Futian Bölgesi’nde bulunan Xiangmi Park’ı için tasarlanan bu yapı parkın geleceği için önem taşımaktadır. Bu parkın canlandırılmasını amaçlamıştır. Bu yapıdaki uzun merdivenler aynı zamanda parkla arasında ki bağlantıdan kaynaklanmaktadır. Bu parkı canlandırmak için projenin bir parçası da Xiangmi Bilim Kütüphanesidir.

Bu park eskiden bir tarım araştırma merkezi olarak kullanılıyordu. 1980’lerde başlayan şehrin hızlı büyümesinden dolayı şehrin ortasında kaldı. Bu şehrin içinde kalan parkta koruma altına alındı. Şöyle ki parkın içerindeki balık göletleri ve palmiye ağaçları bir araştırma merkezi tarafından korunma altına alındı.

MLA + tarafından tasarlanan bu parkın masterplanı, 45 hektarlık parkın bütün ögelerini korumaya çalışıyorlar. Bu alanda eğitim faaliyetleri için binalar ve peyzaj alanları öneriyorlar. Bu alanda tasarım yaparken bulunan ögelerin korunması en önemli özelliklerden birisi. Aynı zamanda yeni bilim ve kültür binalarının yapılması da bu parkı canlandırmak için gerekli.

Parkta yapılmış başka binalar veya yenilenmiş binalarda mevcut. Xiangmi Bilim Kütüphanesi de çevresiyle tamamıyla uyumlu olmaya çalışması ve çevresindeki ögeleri korumaya çalışmasından dolayı bu park için gerekli yapı haline gelmektedir. Xiangmi Bilim Kütüphanesi kullanıcıların doğa ile etkileşime geçmesi için tasarlandı.

Yapının mimarları, yerel doğal çevrenin bazı özelliklerini ortaya çıkaran araçlar olarak tanımlıyor. Bu yapıda kullanılan geleneksel Çin bahçe mimarisi içinde kalıyor. Xiangmi Bilim Kütüphanesi binaların geçirgen olması ve park ile arasında bağlantıyı vurgulayan bir çelik iskelet , cam duvar, ağaçların arasında olan bir pavyon olarak tasarlandı. Geniş konsol çatılardan oluşan bu yapı güneşten bu şekilde de korunmaya çalışıyor. Cam cepheler olduğu için toz kaplı bir metalden tasarlanmış.

Xiangmi Bilim Kütüphanesi içerisinde toplantı odası, ana kütüphane, okuma odası, idari ofisler teras kafeler bulunuyor. Ziyaretçiler üst katlarda yer alan açık birimlerde manzaradan en iyi şekilde faydalanabiliyor. Çünkü üst kadın açıklığı bu manzarayı en iyi okutabilecek şekilde tasarlanmış. Bunun üstündeki terasta ise yükseltilmiş bir köprü bağlanıyor. Ağaçların arasından uzanan bu yükseltilmiş köprü parkın içerisindeki yürüme yoluna bağlanıyor. Projenin mimarları bu köprünün kamusal bir merdiven olduğunu savunuyorlar. Çünkü zemin katla arasında bir bağlantı kurabilen ender parkın içine giren bu köprü kamuya da hizmet ediyor.

Zemin kattaki bahçeler cam duvarlara kadar uzanıyor. Bundan dolayı sanki ormanın devamı gibi gözüküyor. Ağaçların arasında olan bir deyişle ormanın ortasında gibi olan bu Xiangmi Bilim Kütüphanesi kullanıcıları için güzel bir uğrak noktası olacağa benziyor.

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam