Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Barcelona Pazar Yeri | Mercat Encants

Güncelleme:

Tarih:

b720 Fermín Vázquez Arquitectos tarafından tasarlanan bu pazar yeri alışılmışın dışında bir tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bu pazar yerinde alışılmışın dışında olan bir bölgede değildir. Bu pazar yeri geleneksel olarak Barcelona da 2 meydanın kesiştiği yerde olacak. Bu yazımızda bazı görsellerle beraber size Barcelona Pazar Yeri | Mercat Encants anlatımını yapacağız.

Barcelona Pazar Yeri | Mercat Encants

Mevcut konumu itibariyle alanının dışında bir yerde değil. Las Glorias Meydanı ile Merdiana Caddesi’nin kavşağında bulunan bu devasa pazar yeri bu iki büyük meydanı işgal edecek. Projenin ana hedefi mevcut dış pazar Els Els’ın açık doğasını korumakla kalmayıp burayı bir cazibe merkezi haline getirmektir. Ticari alan bu alanın 2 katından daha fazla bir alana sahip olmasından dolayı 8 000 m² alan büyük bir kısıtlama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tasarımı, birden fazla katın inşa edilmesinden kaçınılmayıp ve böylece bir ticari merkezin modelinin dışında alışılmamış bir ticaret merkezi yapmayı amaçlamışlardır. İşte bunları amaçlarken yapılan şey eğimli düzlemlerde bir biri içine geçmiş tezgahlar ve küçük dükkanları birbirine bağlayan uzayıp giden sonsuz bir döngü içine sokan sürekliliğin sağlandığı bir ticari alan tasarlandı. Kullanıcıların deneyimleri şu şekilde bir yaya yolunu takip edermişcesine yapılmıştır. Yürüyüş yapıp aynı zamanda istediklerinizi alabilirsiniz bu pazar yerinde. Çevre sokaklardan da kullanıcıların çekilmesi için bu sokaklardan da gelen kişilerin düşünülmesi bu pazar yerini yine özgün kılmıştır. Bu yüzden buraya bir çok yerden giriş sağlanmıştır.

Bu pazar yerinin yüksekliği de bir hayli fazla yaklaşık olarak 7-8 katlı bina yüksekliğinde 25 metre yüksekliğinde tasarlanmıştır. Üst örtüsünün diğer pazar yerlerinden farklı olarak kullanılması dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu pazar yerinde kullanılan malzemelerin güneş ışığından koruma gibi bir özelliği vardır. Aynı zamanda kullanılan bu üst örtü tasarım anlamında farklılık sağlamıştır. Bu üst örtü büyük genişliklerden meydana gelmektedir. Büyük bantlar sayesinde oluşmuştur. Burası şehrin pazarda ki yansıması haline gelmektedir.

Bu pazar yerinde daha doğrusu bu ticaret merkezinde iki bodrum katı vardır. Bu birinci bodrum katı pazar için lojistik ihtiyaçlarını sağlaması için yani pazara gelen ürünlerin vs temini için kullanılmaya açılmıştır. ikinci bodrum ise kullanıcıların halka açık olarak otopark temini için kullanımına açılmıştır.

Proje Bilgisi

Mimarlar: b720 Fermín Vázquez Arquitectos
Yer: Avinguda Meridiana Barselona , İspanya
Alan: 35 440 m2
Fotoğraf: Rafael Vargas
Üreticiler: Lamba, ULMA
Proje Adı:  Mercat Encants

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam
Paylaş: