Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

NTU Kozmoloji Merkezi Taipei |

Güncelleme:

Tarih:

Tayvan’ın başkenti olan Taipei de inşa edilecek bu yapıyı KRIS YAO | ARTECH mimarlık ofisi tasarladı. Bu tasarım çevresindeki binalarla farklı bir uyum içerisinde gözükmekte ve aynı zamanda bir küp şeklinde. Bu yapı sadelik ve zerafetin temelini oluşturan minimalizm etkisinde tasarlanmış bir yapı olarak karşımıza çıkmakta.

Kozmoloji Nedir? |

Kozmoloji sözlük anlamıyla evren bilimi olarak tanımlanmaktadır. Bir bütün olarak evreni konu alır. Kozmoloji türkçeye yunancadan geçmiştir. Evrenin oluşumunu, evrimi ve dinamiğini inceler kozmoloji. Kozmoloji oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı kozmologlar da iyi bir matematik bilgisine ihtiyaç duyarlar. Bir çok karmaşık terimden oluşur.

Taipei Hakkında Kısa Bilgi |

Taipei Tayvan’ın başkentidir. Çin’e iki yüz kilometre uzaklıktadır. Bir adadır. Tayvan’ın kuzeyinde bulunur. Ülkenin en önemli şehirlerindendir. Sanayi, ticaret, turizm gibi bir çok gelir kaynağı vardır. Adı Tayvan’ın kuzeyi anlamına gelir. 18.yy da Çinliler tarafından kurulup Japonlar tarafından geliştirilmiştir. Yani bir sömürü merkezi haline gelmiştir.

NTU Kozmoloji Merkezi Taipei |

Çevresine uyum sağlamaya çalışan kozmoloji merkezi girişi akstan dışarı yönleniyor. Bir çarpı şeklinde olan giriş doğudaki meydana doğru banyan parkı tarafına uzanıyor. Yer çekimine karşı koyma fikri çok güzel bir şekilde tasarlanmış durumda. Küp formundaki yapının tasarımına ilham oluyor. Küp cephe de çekirdek oluşturulmamış. Görüntünün bozulmasını istemeyen tasarımcılar bu cephede çekirdek kullanmayıp merkezde inşa edilmiş bir beton çekirdek kullanmışlardır. Cephede dikey olarak kullanılan güneşlikler mevcuttur. Aşamalı olarak bu güneşlikler değişmektedir. Bundan dolayı küp ortasına yerleşmiş bir küre varmış gibi gözükmektedir. Bina etrafındaki kullanıcılara veya kişilere farklı bir dinamik cephe varmış hissi veriyor. Bu değişen cephe çok farklı bir dinamizm örneklerinden olacak gibi gözüküyor.

Cephede bulunan gizli kürenin arka tarafında 38 m yüksekliğinde bir iç avlu yer almakta. Avlunun yüksekliği bir hayli fazla. İç ve dış arasındaki iletişim çok güzel bir şekilde sağlanıyor. Direkt sağlanan bu iletişim avlu sayesinde dış mekanı kullanıcılar için iç mekana getiriyor. Gün ışı çok güzel hissedilebiliyor. Avlunun metal delikli bir malzemeyle kaplanan iç yüzey kısmı sanki bir meteor gibi gözükmekte. Bir gök cismini andırıyor adeta. Bu yüzeyde aynı zamanda şeffaflık söz konusu dışarıyla arasında bir bağlantı kurmakta. Aynı zamanda iç avluda bulunan ses yankılarını azaltma özelliğine sahip.

Bu binanın en önemli özelliği olan cephedeki gizli küre bir çok insanı kendine hayran bırakacak gibi duruyor. Aynı zamanda kullanıcılar için farklı bir deneyim olacak olan bu yapı adından fazlasıyla söz ettirecek gibi. Kozmoloji Merkezi Taipei işte farklılığıyla ön plana çıkmaya hazırlanıyor.

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam