Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

Danimarka Tarihi Doğa Müzesi | 2022 | Müze Örneği

Güncelleme:

Tarih:

Kopenhag, 2022 yılında yeni bir Tarihi Doğa Müzesi’ne ev sahipliği yapacak. “Gezegenimiz” ana fikriyle oluşturulan bu proje Hollandalı tasarım ekibi tarafından tasarlanmakta. Tinker bu projesinde farklı tasarım planları yapmakta. Normal bir müze gibi değil de kendine has “Gezegenimiz” temalı projesinde kabuğunun dışına çıkmayı ön görüyor.

Tarihi Doğa Müzesi

Tinker Imagineers tasarımını yaptığı projenin finansal olarak üstlenen A. P. Møller Fonu tasarım yarışmasında 22 milyon euro’luk projeyi 14 milyondan fazla nesneyle buluşturmayı hedefliyor. 4900 m² bir alanda sergileme olması planlanmış.

Bu 4900 m²’lik sergi de gezegenin 4,5 milyar yıllık geçmişini heyecan uyandıran tarihine dikkat çekmekte. İnsan ve gezegen arasında ki ilişkiye odaklanmakta. Buraya gelecek olan ziyaretçiler doğanın zenginliklerini görme fırsatı yakalayacak. İnsanlığın gezegeni ne tür de etkilediğini bunun gelişimini görmeye başlayacak. Dünyadaki gelişmeleri olumlu yönde yönlendirmek için insanların bir takım yapması gereken şeyler olduğunu vurgulamakta. Buna ihtiyaç olduğu gözler önüne serilmekte. Bu da iklim ve doğa dengesinde ilgili bilgilerin ve güncel olarak herkes için ulaşılabilir olarak gözükmekte. Dünya da ki bir takım gelişmeleri yönlendirmekte bu proje için olası bir durum. Olumlu yönde dünyadaki gelişmeleri yönlendirmek için insanların eyleme ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor. Bundan dolayı gezegen için yaşamın devam etmesinin kolay olması gerektiğine dikkat çekilmekte. Bunu yaparken sürdürülebilir bir gelecek hayal edilmiş durumda. Bu geleceğe nasıl katkı sağlanabilir nasıl katkıda bulunulabilir bunu deneyimlemek için müthiş bir yer olarak tasarlanması hedeflenmekte.

Tinker Imagineers

Tinker imagineers için şöyle küçük bir özet geçmek güzel olacaktır. Müze tasarımı konusunda başarısı bir hayli fazladır. Bundan dolayı yaratıcı hikaye anlatımı ve teknolojii kullanımı açısından yeteneklerini önceki projelerinde çok defa göstermiştir. Başarılı bir tasarım ekibi olan Tinker imagineers bu sergide ana fikir olarak “Gezegen” fikrini işlemektedir. Bu ana fikirden bazı alt başlıklar da oluşmuş durumda.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İlginçlikler

Tasarım Hataları Bu Kadar Olmaz ! (Komik)

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Sıradan Adam (youtuber) ‘ın hazırladığı bu video içeriği hepinizle paylaşmak istedik. Acaba bu tasarımlar hata mı ? Bilerek yapılmış şeyler mi ? Gerçekten insanlar tasarım yaparken bunu düşünemiyorlar mı ? İşte tüm bu soruların cevaplarını videoyu izledikten sonra verebilirsiniz. Bizde bu videoyu sizinle paylaşmak istedik. Videoyu izlemeden önce size bir kaç tasarımla alakalı sözler paylaşmak istiyoruz.

Leonardo Da Vinci

 • “İdeal sanatçı herşeyi bilen herşeyi hisseden, her şeyi deneyip yaşayan ve tüm bu deneyimini merak duygusunu yitirmeden koruyabilen bu deneyimini yaratma tutkusuyla besleyebilendir.”

Barbara Kuhr

 • “Hayal gücün sevgili dostum, senin hayalinin alamayacağı kadar değerli.”

Louis Aragon

 • “Büyük tasarımcılardan pek az büyük reklamcı çıkar, çünkü kendilerini resmin güzelliğine kaptırırlar ve malın satılması gerektiğini unuturlar.”

Michelangelo

 • “Stratejisi olmayan yaratıcılığa “sanat” denir, stratejisi olan yaratıcılığa ise “reklam”.”

Roberto Cavalli

 • “Yazması üç ayımı aldı, düşünüp tasarlaması üç dakikamı; bu birikimi sağlamak ise tüm hayatımı.”

George Bellows

 • “Basitleştirin. İyi bir tasarımın gücü basitliğindedir.”

Angelique Arnauld

 • “Sanatçı, izleyicinin gözlerini bazen tam karşımızda durup da gözden kaçan güzelliğe açmalıdır.”

Louis Kahn

 • “İyi tasarım yapma dürtüsü, tıpkı yaşamayı sürdürme dürtüsü gibi bir şeydir.”

Brian Aldiss

 • “Bir sanat yapıtı yürüyen ya da koşan, canlı bir şey değildir. Bir yaşamın yaratılmasıdır. Sizde bir tepki uyandırandır. Kimine göre insan elinin mucizesidir. Kimine göre zihnin, kimine göre tekniğin mucizesidir. Aslında sanat yapıtı bizi anlatandır, insanoğlunun yapabildiğini doğanın yapamadığıdır.”

Anselm Kiefer

 • “Sanatçı şeytanların baştan çıkardığı bir yaratıktır, genellikle neden kendisini seçtiklerini bilmediği gibi, nedenini merak edemeyecek kadar da meşguldür.”

Milan Kundera

 • “Sanatın sorumluluk üstlenmesi ama sanat olmaktan da vazgeçmemesi gerektiğine inanıyorum.”

Erik Adigard

 • “Bir alet nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi bilir, buna karşılık aleti kullanan onu nasıl kullanacağı konusunda ancak yaklaşık bir düşünceye sahip olabilir.”

Frank Barron

 • “İyi fikirler bulmanın yolu, bir sürü fikir bulup kötülerini atmaktan geçer.”

Pablo Picasso

 • “Tasarım yaptığımız her şeydedir, ama aynı zamanda o şeylerin arasındadır. Hüner, bilim, öykü anlatma propaganda ve felsefenin karışımıdır.”

Linus Pauling

 • “Her çocuk bir sanatçıdır. Bütün sorun, büyüdüğü zaman nasıl sanatçı kalacağındadır.”

Devamını oku

İlginçlikler

Dünyada ki En Yüksek 10 Gökdelen

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bu yazımızda dünyada yapılmakta olan veya tamamlanmış en yüksek gökdelen örnekleri inceleyeceğiz. İlk olarak sizlere bu yapıların özelliklerini anlatacağız. Şimdi sizinle beraber bu gökdelenlere  bakalım. Birbirinden ilginç bu gökdelen yapılarına hayranlıkla bakacağınıza eminiz. Bir yapının gökdelen olması için 305 metreden yüksek olması gerekir. Bu bilgiyi de verdikten sonra hadi yazımıza geçelim. Hadi hep beraber bu yazımızda incelemeye başlayalım.

1-KRAL KULESİ

Evet ilk başta listemizin başına şuan yapılmakta olan Suudi Arabistan Kral Kulesiyle başlayalım. 1 km uzunluğunda olacak olan bu kule için 1.2 milyar dolar harcanmıştır. Cidde şehrinde yapılacak olan bu yapı herkese yüksekliğiyle bir şeyler anlatmaya başlamış. Karma kullanım olacak bu yüksek binada otel, konut, ofis gibi kullanımlara ev sahipliği yapacak. Bu yapının 2019 yılında tamamlanması planlanıyor.

2-BURÇ HALİFE

Bu kule şuan Dubai’de ve Kral Kulesi yapılmadan önce en yüksek gökdelendir. 2010 yılında yapılmıştır. 828 metre yüksekliğindeki bu gökdelen 160 katlıdır. Betonarmenin üzerine çelik olarak yapılan bu bina 150. Kattan sonra çelik olarak tasarlanmıştır. Bina da hiç düz cephe kullanılmamıştır çünkü Dubai de o yükseklikte rüzgarın şiddeti fazla olduğu için oval hatlarla yapılmıştır.

3-ŞANGAY KULESİ

Burç Halife yapıldıktan sonra 2015 yılında dünyanın en uzun 2.binası olarak kullanılan Şangay kulesi Çin’in Şangay kentinde inşa edilmiştir. 632 metre yüksekliğindeki bu kule Şangay Dünya Finans Merkezi binası olarak kullanılmaktadır.

4-EBRAC EL BEYT

Suudi Arabistan’ın mekke şehrinde olan bu kule Osmanlı zamanında Ecyat kalesinin yıkılmasıyla oraya yapılmıştır. 2012 yılında yapılan bu gökdelen 601 metre yüksekliğe sahiptir. 120 kattan oluşan bu bina Suudi Arabistan’ın en yüksek binasıdır ve aynı zamanda otel olarak kullanılmaktadır. Kabe’nin de içinde yer aldığı Mescid-i Haram’ın hemen yanındadır.

5-BİR DÜNYA TİCARET MERKEZİ

ABD’nin New York şehrinde bulunmaktadır. 11 eylül saldırılarıyla yıkılan ikiz kulelerin olduğu merkezin oraya yapılmıştır. 2014 yılında yapılmıştır. Yüksekliği 541 metredir. 104 kattan oluşmuştur.

6-TAİPEİ

Bu gökdelen Tayvan da yapılmıştır. 101 katlı oluşundan dolayı ismini de 101 TAİPEİ olarak almıştır.  2004 yılında tamamlanmıştır. Yüksekliği 509 metredir. Dünyanın en hızlı asansörleri bu binada bulunmaktadır. Asya tarzında yapılan bu bina geleneklerine bağlı olarak tasarımı tamamlanmıştır.

7-ŞANGEY DÜNYA FİNANS MERKEZİ

Şangay finans merkeziyle aynı yerde bulunan bu binanın yüksekliği 492 metredir. 101 kattan oluşan bu gökdelen 2008 yılında tamamlanmıştır.

8-ULUSLARARASI TİCARET MERKEZİ

Hong Kong’da yer almaktadır. 2010 yılında tamamlanmıştır. Bu gökdelenin yüksekliği 484 metredir. 118 kattan oluşmuştur.

9-PETRONAS İKİZ KULELERİ

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yapılan bu gökdelen ikiz kule olarak tasarlanmıştır. 1998 yılında tamamlanmıştır. Yüksekliği 452 metredir. 88 katlı bu bina 2004’e kadar dünyanın en yüksek binası ünvanına sahipti.

10-NANJİNG GREENLAND FİNANS MERKEZİ

450 metre yüksekliğinde bu yapı 2010 yılında yapılmıştır. Çin’in Nankin kentinde inşa edilmiştir.

Devamını oku
ReklamReklam