Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku

Mimari

Mimarlık Nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlık Nedir?

Mimarlık bir tutku, bir meslek, çağrı, bilim ve bir iştir. Bir sosyal sanat ve aynı zamanda bir sanat bilimi olarak tanımlanmıştır. Mimari en yüksek tasarım kalitesinde olmalıdır. Mimari, büyük Roma mimarı ve tarihçi Marcus Vitruvius’un sözleriyle “sertlik, emtia ve zevk” sağlar. ”

Mimarlık, her türlü insan faaliyetinin yerini ve desteğini sağlar. Mimarlık, insan sağlığını çevre ile uyumlu hale getirirken, sağlığı ve refahı teşvik ederek, estetik ve ruhsal olarak hayatları zenginleştirerek, ekonomik fırsatlar sağlayarak kültür ve gelenekleri yansıtan ve simgeleyen bir miras yaratmaya yardımcı olur.

  1. Yüzyıl M.Ö. Romalı Mimar Vitruvius, De mimarura tezinin yazarıdır. Eser genel olarak şehir planlaması ve mimarisi ile ilgili 10 kitaba ayrılmıştır; Yapı malzemeleri; tapınak inşaatı; kamu binaları; özel binalar; saatler; hidrolik; askeri binalardan oluşmaktaydı. Çalışmaları eski Roma zamanlarından Rönesans’a klasik bir kitap olarak kullanılmıştır. Mimari olarak yapısal bütünlük ve dayanıklılık anlamına gelir;

Emtia, mekânsal işlevselliğe ya da başka bir deyişle, “amacına hizmet etmek” ve binanın inşa edildiği işlevi yerine getirmek anlamına gelir; binanın sadece estetik ve görsel olarak hoşnut değil, aynı zamanda ruhları kaldırdığı ve duyuları harekete geçirdiği anlamına gelirdi.

Mimarlık pratiği, şehir planlaması ile bağlantılı olarak profesyonel hizmetlerin sağlanmasının yanı sıra, bir bina veya bina grubunun tasarımı, inşası, genişletilmesi, korunması, restorasyonu veya değiştirilmesi ile ilgilidir. Bu profesyonel hizmetler aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Planlama ve arazi kullanım planlaması;
  • Kentsel Tasarım;
  • Ön çalışmaların, tasarımların, modellerin, çizimlerin, teknik özelliklerin ve teknik belgelerin sağlanması;
  • Başkaları tarafından hazırlanan teknik belgelerin (danışmanlık mühendisleri, şehir plancıları, peyzaj mimarları ve diğer uzman danışmanlar) uygun ve sınırlama olmaksızın koordinasyonu;
  • İnşaat ekonomisi;
  • Sözleşme yönetimi;
  • İnşaatın izlenmesi (bazı ülkelerde denetim olarak anılacaktır);
  • Proje Yönetimi.

Mimarın en temel tanımı, kamusal ve özel manzaralarımızda yapılı nesneler üzerinde hem estetik hem de teknik – tasarım ve tavsiyede bulunmaya yetkili bir profesyoneldir. Mimarlar güvenilir danışmanlar olarak görev yaparlar, rolleri bütünseldir, farklı gereksinimleri ve disiplinleri yaratıcı bir süreçte harmanlarken, kamu yararına hizmet eder ve sağlık güvenlik konularını ele alır.

Devamını oku
ReklamReklam