Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Bir yapının iki ana tasarımcısı mimar ve inşaat mühendisi; Her iki meslek de yapının yürütülmesi ve inşasına ayrılmaz.

Sorumlulukları çoğu zaman üst üste gelir. Mimar, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir alan tasarlayacak ve bir binanın iç ve dış mekanı için planlar tasarlayacak. Mimar, binanın bina sakinleri için güvenli olduğu nihayetinde sorumlu olduğu için, yapının tüm uygun bina kurallarını karşıladığından emin olmak için bir inşaat mühendisi ile yakın bir şekilde çalışacaktır. İnşaat mühendisi ayrıca uygun yapısal malzemeleri önerebilir ve / veya seçebilir ve ihtiyaç duyacağı sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma ve havalandırma sistemlerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Mimar Öğrenciler İçin İyi Bir Tavsiye Nedir?

Mimarlık okulu çok titizdir ve okul yıllarında çok fazla yaşama sahip olmazsınız. Projeler, düşündüğünüzden daha uzun sürüyor – tahmin ettiğinizden iki veya üç kat daha fazla. İlk birkaç yıl boyunca, işiniz elle yapılacaktır (el modelleme ve el çizimi). Her şeyi çizin ve her gün, olabildiğince fazla çizmek önemlidir. Bu uzun vadede size yardımcı olacaktır. Daha sonraki yıllarda bilgisayar modellemesi tanıtılacak. Nasıl iyi işleneceğini öğrenin; özgeçmişinize ve portföyünüze yerleştirebileceğiniz en yararlı şeylerden biridir.

Mümkün olduğu kadar çabuk iş tecrübesi elde etmeye çalışın. Çalışmak için mükemmel bir yer bir inşaat firmasındadır, çünkü tasarladığınız binalar hakkında çok şey öğreneceksiniz ve bu anlayışla çok daha iyi bir mimar olacaksınız. Stajlarınız sırasında yapabileceğiniz en iyi izlenimi verin – daha önce insanlarla ilişkiler / bağlantılar kurmaya başlamanız gerekir.

Sanat ve mimarlık alanı dışındaki etkiler için bir takdir geliştirmek. Dışsal bir bakış açısını deneyin ve tutun, zihninizi olasılıklara açmanıza ve kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Mimar Olmak Nasıl Bir Şey?

Mimar olmak çok zor ve rekabetçi olabilir. Üniversite bilmeniz gereken her şeyi size öğretmez, ancak yaratıcı yeteneklerinizi geliştirir ve zihninizi yeni fikirlere açar.

Sahada çalışmaya başladığınızda, işin ve mimarlığın teknik yönlerini öğreneceksiniz. Ayrıca müteahhitler, mühendisler ve müşteriler ile yararlı bağlantılar ve ilişkiler geliştireceksiniz. Mimarların çoğu için mimarlık yapmak, kendi başına tasarım yapmak değil, projeleri koordine etmek, tasarım problemlerini çözmek ve inşaatın ayrıntılarını denetlemekle ilgilidir. Bütün bunlar bazen sıradan ve sönük olmayan görevler başarılı bir tasarıma yol açacaktır.

Zamanla, ya tasarım yönünü ya da işin teknik yönünü tercih edebilir ve diğeri üzerinde yapabilmek için doğru olabilir. Kariyerinizde aldığınız yön, tipik günün nasıl bir şey olacağını belirleyecektir.

Mimari tasarım, bir binanın tasarımına, 3 boyutlu modellerin, eskizlerin, kazımaların vb. Kullanımına odaklanır. Teknik tasarım, bir projenin inşaat, dokümantasyon ve detaylarına odaklanır. Ayrıca mimarlığın iş alanı da var ve resmin o tarafını tercih ederseniz bulup, proje yöneticisi olabilirsiniz. Mümkünse, bir mimarlık bürosunda biraz zaman geçirmek için bir fırsat yakalamaya çalışın. İnsanların yaptıklarını beğenip beğenmediğinizi, onlarla sohbet etmeyi ve kiminle çalışmak istediğinizin bir türü olup olmadıklarını görün – bu bir mimar olmanın keyfini sürüp göremeyeceğinizin en iyi göstergesi.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Mimarlık Lisans Programları Hakkında Bilgiler Fiyatları | Kullanıcı Tecrübesi

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar İçin Olmazsa Olmaz Çizim ve Görselleştirme (3d) Programları

Mimarlık eğitimi süresince sıkça kullanmış olduğumuz ve eğitimimizin aslında bir parçası haline gelen hepimizin bildiği veya adını sıkça duyduğumuz o çok kolay erişebildiğimiz çizim programları, mezun olduğumuz zaman bir anda ücretli hale geliyor.

Okurken aklımıza takılmayan, mimarlık yapabilmemiz için hayati öneme sahip olan bu programlar bir anda bizim için ulaşılamaz hale gelebiliyor.

Peki Okurken Ne Oluyor Da Bu Çizim Programları Aklımıza Takılmıyor, Bizim İçin Bir Sorun Olmuyor?

Bir çok mimari çizim ve görselleştirme programı kendi alanında, kullanıcıları tarafından vazgeçilmez hale gelebilmek için reklamını ve detaylı tanıtımını yapmaktadır. Bunu yaparken de henüz lisans eğitimini almakta olan öğrencilere yazılımlarını ücretsiz hale getirmektedirler.

Bu programlar daha önce anlaştıkları üniversitelerle birlikte hareket ederek kendi web sitelerinde yazılımlarının öğrenci sürümlerini, anlaştıkları okulların öğrencilerine ücretsiz indirme hakkı sunmaktadırlar. Bunu da öğrencinin eğitim aldığı süreçle sınırlayarak, öğrencinin eğitim süresince programa alışmasını sağlamaktadırlar. Bu sayede yeni mezun mimar ya da mühendis adayları zaten benimsemiş olduğu çizim veya görselleştirme programını kullanmak zorunda kalacaklardır. Bu durum pazarlama için oldukça güzel bir taktiktir. Tabi ki bunun karşılığında verilen hizmette kullanıcısını oldukça tatmin edici düzeydedir.

Peki Nedir Bu Programlar ve Gerçekten Kullanıcısını Tatmin Edebiliyor Mu?

Bu programlar sıkça kullandığımız ve mimarlığın tabiri caizse eli ayağı haline gelmiş olan; “Autocad, Revit, Archicad, Idecad, Rhino, Photoshop, Sketchup, 3dmax, Lumion”, Başta olmak üzere ve daha niceleridir.

Bunlar aklıma gelen ve benim de bir mimar olarak sıkça kullandığım programlardır. Tabi ki bunların muadili birçok çizim ve görselleştirme programı da kullanılabilir. Ancak en azından bir kullanıcı olarak bu programların yaptıkları işin hakkını verdiğini söyleyebilirim. Tabi gelelim en önemli noktaya bu programlar iş hayatına atıldığımızda ve orijinal yani artık öğrenci sürümü değil de tam sürümü aldığımız noktada ne kadar verimli hale geliyor? Fiyat performans olarak kullanıcısını ne kadar memnun ediyor?

Fiyatları Ne Kadar?

Hepsini bir arada değerlendirebilmek için en yaygın olarak kullanılan bir örnekle konuyu açıklamak istiyorum. Birçok ofisin olmazsa olmazı “Autocad” programını ele almak istiyorum. Sizlerin de kolayca erişip web sitesinden inceleyebileceğiniz bu en temel çizim programını eğer tam sürümüyle kullanmak istiyorsanız. Yıllık 10.000 TL’ yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Hâlbuki okurken ne kadar kolaydı değil mi?

Bu fiyatı vererek bir yıl kullanım lisansına sahip olmuş oluyor ve lisans süresince gönül rahatlığıyla çizimlerimizi yapabiliyoruz. Peki ya bu bir mimar ya da bir mimarlık ofisi için yeterli mi? Bir mimar eğitim döneminden itibaren birçok programı bir arada kullanarak çalışmalarını yapabiliyor. Yani bu demek oluyor ki yalnızca “Autocad” programına sahip olmak yetmiyor. Bu 10.000 TL’ yi vererek kurtulamıyoruz. Bu durum büyük firmalar ve ofisler için belki bir sorun teşkil etmiyor olabilir. Zira verilen lisans ücretinin kat ve kat fazlasını ülkemizde kazanmak mümkün. Yani olan yine küçük esnafa oluyor. Yeni mezun kendi ofisini açarken zorlanıyor ve genellikle orijinal olmayan lisanslar tercih ediliyor. Çünkü yeni ofisin büyük firmalar gibi verdiği bu lisans ücretinin kat ve kat fazlasını kazanmak için henüz daha önünde çok yol var.

Son olarak ofisinizi yeni kurmuş ve henüz bu yazılımlar sayesinde resmi bir kazanç sağlayamamanız kaçak yazılım kullanmak için bahane olmuyor. TC yasalarına uyum sağlamak, işyerinizde yapılan denetlemelerden yüzünüz ak çıkmak ve en başta içinizi rahat ettirmek istiyorsanız bu programların orijinal yazılımlarını kullanmaya mecbursunuz. Şu anda yapabileceğimiz tek şey muadil ve daha uygun fiyatlı yazılımları tercih etmek gibi görünüyor.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Krediler Ne Kadar | Konut | İhtiyaç | Taşıt | Krediler Düşecek Mi?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Krediler Ne Kadar Krediler Düşecek Mi?

Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere krediler konut satışı için çok önemli bir araç. Kredilerin yüksek veya düşük olması konut satışlarını çok büyük oranda etkilemektedir. Bizde size bu yazımızda mimarihaber olarak krediler ne kadar başlıklı yazımızda biraz bilgi vermeye çalışacağız.

Bank building with dollar and euro banknotes. 3D rendering

Krediler Nedir?

Krediler bizlere bankalar tarafından ihtiyacımıza göre belirli bir ücret karşılığında verilen paralara denir. Bir çok kredi türü mevcuttur. Bu krediler taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, esnaf kredisi gibi bir çok çeşitliliğe sahiptir. Herkes ihtiyacına ve yerine göre kredisini çekebilmektedir. Kredi türlerinin önemi bu yapacağınız alış için faiz oranlarında değişiklik fazlalık veya azlık olarak farketmektedir. Bu çeşitlilikle beraber krediler kendi aralarında ayrılmaktadır. Bu krediler de rekabet oldukça fazla. Bütün bankalar kendi aralarında rekabet içerisinde. Böyle olunca da rekabetin artmasından kaynaklı olarak tüm bankalar kendileri kampanya yapmaya devam ediyor. Bu kredileri cazip hale getiriyorlar. Çünkü rekabet arttıkça talebe göre şekillendiriyorlar kendilerini. Bu kredileri alırken bir çok belge talep edilecek. Ödeme sırasında ise faiz uygulaması gerçekleştiriliyor. İşte bu faizlerin bütçeniz için doğru olanı seçmelisiniz. Bütçenizi aşacak şekilde kredi kullanmamalısınız. Bundan dolayı bütçeye uygun olarak kredi kullanmalı ve zorlanmamalısınız.

Krediler Düşecek Mi?

En çok tercih edilen kredi ihtiyaç kredisidir. Günümüzde en fazla ihtiyaç kredileri kullanılmaktadır. Daha çok nakit ihtiyacından dolayı talebi fazlasıyla ihtiyaç kredileri karşılamakta. Bu kredi türünün en kötü yanı yüksek faiz oranının fazla olması dikkatlerden kaçmıyor. Geri ödemeye göre ve vade gün sayısına göre belirleniyor faizler. Bazı dönemlerde düşük olurken bazı dönemler çok yüksek olmakta. Krediler konusunda sadece ihtiyaç kredisi kullanılmıyor. 0 ya da 2. el araç alacaklara taşıt kredilerinden yararlanabilirler. Taşıt kredileri de çok fazla kullanılan krediler arasında. Bir çok vade seçeneği bulunan taşıt kredilerinde vade artmasıyla beraber faiz oranı da artıyor. Bazı bankalar 3 aylık dönemlerle ödeme seçenekleri üzerinden taşıt alınabilir veya araç ipotek olarak bankaya verilebilir. Banka tarafından rehin alınan araç ödeme yapılmadığı durumlarda haciz olarak alınır. Bundan dolayı herkes geri ödeyebileceği şekilde kredi çekmesi en mantıklı olarak gözükmektedir. Bunda dikkat edilmesi gereken ise en düşük faiz oranı veren bankadan kredi çekmek sizin için avantaj olacaktır. Krediler düşecek mi konusuna gelir isek bunu piyasa koşulları belli etmektedir. Krediler günlük olarak hareket etmektedir. Kredilerin düşeceği yönünde analizler, söylemler var. Faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği konusunda bilgiler analizler bu yönde.

Krediler Ne Zaman Yatar

Kredilerin ne zaman yatacağı işlemlerin bitip bitmemesine bağlıdır. Ev almak isteyenler için şuan krediler yüksek olsa da düşeceği söylenmekte. Bu faiz oranlarıyla sunulan bu krediler de özel ödeme planları oluşturuluyor. Bu ödeme planları da faiz oranlarıyla beraber değişmektedir. Konut kredileri çekildiği zamanda banka konuta ipotek koyar. Yeni alınan ev bankada ipotekli olarak durur. Krediler günün de yatması gerekmektedir. Bazı gecikmelerden dolayı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için düzenli ödeme yapılması gerekmektedir. Krediler kredinin oluştuğu zamanda ödeme planı içerisinde yer alan gün de yatması gerekmektedir. Her kredi farklı günlerde yatabilir. Bunu bankadan öğrenmek en doğrusu olacaktır.

 

 

 

Devamını oku
ReklamReklam