Sosyal medya'da takip edin!
X

Dekorasyon

İç Mimarlık ve Dekorasyon

Güncelleme:

Tarih:

İç Mimarlık ve Dekorasyon

                Ev, oda, restoran, hizmet veren herhangi bir yerin iç mekan tasarımını iç mimarlar düzenlemektedir. Düzenlenen tasarım, tekniksel çözümler ile estetik bir görünüme kavuşmaktadır. Mimarların asıl hedefi mekanın dekorasyonunu estetik bir görünüme kavuşturmak ve yapılan dekorasyonda renklerin bir birine uyum sağlamasına yardımcı olmaktır. Tasarımın estetik bir görünüme kavuşabilmesi için mekan içerisinde yer alan eşyaların rengine bile dokunulur. Eşyaların yanı sıra ışık, duvar, süslemeler de iç mimarlık alanında dokunulan faktörler arasında yer almaktadır. Bu faktörlerin değiştirilmesi, mekanın tüm dekorasyonuna etki sağlamaktadır. İç mimar, gerekli renkleri tasarımı yaptıran kişiden alır ve çalışmalara başlar. Renklerin birbirine uyum sağlayabilmesi için yeni eşyalar alınabilir veya var olan eşyalar boyanabilir.

İç Mekan Dekorasyonunda Neler Yapılır?

                Mekanın büyüklüğüne ve düzenine göre bir dekorasyon süreci oluşturulur. Süreçte eşyaların yeri, ışıkların rengi, yeni oluşturulan düzenlemelerin diğer düzenlemelere uyum sağlaması konusunda çalışmalar yapılır. Çalışmaların sonucunda mekandaki yeni düzen oluşturulur. Bu esnada tasarımı yaptıran kişinin izni alınır. Duvarların yeniden inşa edilmesi, asma tavan oluşumu, yeni aksesuar eklemeleri izin alındıktan sonra yapılır. Eklenecek olan yeni eşyalar ve düzenlemeler, mekan içerisindeki görüntünün absürt olmamasını sağlamaktadır.

İç Mekan Dekorasyonunda Kullanılan Malzemeler

 • Halı ve zemin kaplaması
 • Süslemeler
 • Işıklar ve diğer aydınlatmalar
 • Duvara asılacak olan eşyalar ve tabelalar
 • Duvar ve tavan kaplamaları
 • Eşya kaplamaları

            

    Dekorasyonda ilk etapta değiştirilen ve üzerinde oynanılan unsur, duvar rengidir. Kaplamalarla oluşturulan yeni görüntüler, diğer dekorasyonlara uyum sağlamalıdır. Uyum sağlayabilmesi için kullanılan malzemelerin rengi aynı olmalı ya da zıt bir renk olmamalıdır. Kullanılan aydınlatmalar, eşyaların üzerinde de uygulanabilir. Tasarım yaptıran kişinin zevki de bu konuda önemlidir. Televizyon ünitesi, kartonpiyer, koltuk ve eşya köşeleri veya altları aydınlatmalarla süslenebilir. Aydınlatma renkleri, evde kullanılan diğer ışıklarla zıt olmamalıdır. Aksi taktirde estetik görünüm tamamen bozulacak ve evin atmosferinde olumsuz bir görünüm oluşacaktır. Atmosferin korunabilmesi için aydınlatma yerine süslemeler veya eşya kaplamaları tercih edilebilir. Kaplamalar aynı zamanda duvar üzerinde de kullanılarak, yeni bir görüntü oluşturulabilir.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dekorasyon

Sofra Dekorasyonları | Yemek Masası Dekorasyonları | Dekorasyon

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Özel günlerimizde sofra dekorasyonları yemek kültürünün ve sofrayı adabıyla hazırlamanın oldukça büyük bir önemi vardır. Sevdiklerimizle Yemek Masası Dekorasyonları güzel hazırlandığın da birlikte zaman geçirirken, en fazla tercih ettiğimiz alanlar olan yemek masaları, her ev için önemlidir. Biz de bu yazımızda sizler için yemek masası dekorasyon fikirlerimizi hazırladık.

Sizler de yemek masası dekorasyonları için bir şeyler hazırlamak istiyorsanız ve ailenizle beraber iyi vakit geçirmek istiyorsanız bu yazımıza bir göz gezdirmeniz yeterli. Küçük, büyük aileler için birleştirici alanlar olan yemek masaları, salonun bir tarafında durmaktadır. Bu salonun büyüklüğüne göre değişmektedir. Uygun boyutlarda masa ve sandalye seçimiyle gerçekleşmektedir. Yemek masası dekorasyonlarında büyüklük ve küçüklük kavramı en önemli kısımdır.

Bu yemek masası dekorasyonu ürünleri son zamanlarda baya popüler olmuş durumda. Tv lerdeki yemek programlarından dolayı herkes yemek masasına özen gösteriyor. İnsanlar takdir ettikçe de daha iyisini yapmak gerekiyor diye düşünülüyor. Bir çok aksesuarla bu işleri yapmak mümkün. Süslenen yemek masaları özellikle özel günlerde bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Sizler de yemek yediğiniz zamanlardan zevk almak için böyle arada kaçamaklar yapıp masanızı güzel bir şekilde süsleyebilirsiniz. Bu aksesuarları bulmak çok kolay harika sunumlar yapabilmek için bazı görseller yeterli olacaktır.

Şimdi sizler için bir kaç ipucu niteliğinde hazırladığımız başlıklar altında yemek masası dekorasyon fikirleri.

Peçetelik ve Şamdanlar Nasıl Olmalı?

Peçetelik ve şamdanlar yemek masasının en çok tercih edilen aksesuarı olarak karşımıza çıkar. İsterseniz ağır bir klasik takımı, isterseniz modern ve pratik bir takımı kullanarak sofranızı gayet şık bir şekilde dönüştürebilirsiniz. Şamdanların tercih edildiği dekorlar ise klasik gümüş ya da prinç olarak varaklı şamdanlar kullanılmakta. İsterseniz küçük dekoratif mumlar da kullanılabilir. Bu da ortamı daha yumuşak bir hale sokar.

İncelikleri hissettirmenize ve daha romantik bir ortam oluşturur. Küçük mumlar masanın ortalarında serpiştirilerek durabilir. Renkler tercihlere bağlıdır. Bu dekoratif mumlar kesinlikle kullanılmalıdır. İstenilen renklerde masaya uygun ve masa örtüsüne uygun şekilde kullanılmalıdır. Şık bir masa dekorasyonu ortaya çıkacaktır.

Özellikle kış akşamlarında sofralardaki mum ışıkları çok sıcak bir etki yaratacaktır bundan dolayı kışın daha güzel bir görünüm elde edilir. Sadece özel günlerde değil, her gün sofralarınızı özel hale getirebilirsiniz bunun için yapılması gereken bıkmadan hazırlık yapmak olacaktır :). Peçeteliklerin kullanılması ise sade olarak değilde peçete yüzükleri olarak kullanılırsa daha dikkat çekici olabilir. Bundan dolayı peçetelikler de daha gösterişli olmakta fayda var.

Masa Örtüsü Nasıl Olmalı?

Masa örtüsü seçimine gelince işler biraz değişiyor bundan dolayı masa örtüsü önemli. Çünkü kimse yiyecek kalıntılarının döküldüğü kumaş örtüleri kullanarak ve yeni yıkanmış bir örtü kullanarak bu yemek masası dekorasyonu için iyi olmaz. Bundan dolayı yemek masası örtüsünün yeni ve temiz olmasına özen gösterilmeli. Aynı zamanda çok kez kullanılmamış olması masanın şıklığını artıracaktır.

Günlük masa örtüsü kullanım için silinebilir olan ürünlerin tercih edilmesi daha uygun olur. Çünkü bu ürünlere dökülen kalıntılar, örtülerde olduğu gibi leke yapmaz işte bu yüzden de günlük olarak kullanılabilir. Ancak renklendirmek istediğiniz alanda siz değerli dostlarınızla yemek yemek istediğiniz de değişiklik olarak kumaşın üzerine şeffaf bir malzemeler kullanmak masayı daha da rahatlatacaktır.

Yemek Takımı Seçimi Nasıl Olmalı?

Yemek takımları seçiminde bir çok ürün mevcut. Bundan dolayı yemek takımı seçimleri bir hayli zor olabilir. Şundan dolayı bir çok ürün olduğundan dolayı seçim konusu da biraz kafa karıştırıyor. Fakat fiyat bakımından baktığınızda biraz da aralıkları azaltmak mümkün olarak gözükmekte. Yemek takımlarında renklendirici çalışmalar olabilir. Renkli sofralar genellikle sonbahar aylarında tavsiye edilir sıcaklık bakımından en önemli zaman dilimi sonbahar ayları olarak görünüyor.

Abartıdan uzak bir yemek takımı da masayı kendiliğinden şık gösterebilir. Özel renk seçimleri özel günlere göre olabilir. Yemek takımı ve peçete seçimi ise gayet önemli. Bu yemek takımı parçaları iyi seçilmediği takdir de masanın görünümü iyileşmeyecektir. Özel renkler kullanmak istemiyorsanız beyaz ve krem ağırlıklı renkler sizin içiiin uygun olacaktır. Çünkü açık renkler de farklı renklerii kombin edebilirsiniz. Yemek takımı için bütceniz fazla yok ise seramik ürünlerle de bu görselleri yakalamak mümkün.

Önemli olan bu konuda burada yazdıklarımızı tamamen uygulamak. Peçete renkleriyle bile yemek takımı seçiminizi destekleyebilirsiniz. Çünkü masayı bir bütün olarak görmek gerekir. Bu da bir tasarım için en önemli kriter olarak karşımıza çıkar. Masa da sadece en güzel yemek takımı olsa ve peçetelikler yemek takımına uymasa sizce nasıl gözükür? İşte bu yüzden masanızın sunumunu yaparken eksiklikler olacaktır. Bundan dolayı en önemlisi masayı bir bütün olarak düşünüm yemek takımı seçeneklerini ona göre ayarlamak gerekir. Yemek takımları oval ise peçetelikler keskin hatlı olamaz gibi düşünülebilir.

Yemek takımının renkleri çok önemli bir rol olarak karşımıza çıkar. Çünkü yemek takımları ilk göze çarpan malzemelerdir. Çok fazla desenli yemek takımları ise gözü yorabilir ve iyi olmayan bir etki bırakabilir.

Masa da yemek takımlarının yanına koyulması gereken bazı süs eşyaları veya gül yaprakları vs konulabilir. Bu da şıklığı etkileyen bir başka konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Masa ve Sandalyeler Nasıl Olmalı?

Masa ve sandalyeler, evin şekline göre değişen boyutlarda kullanılmaktadır işte bundan dolayı odayı ferah tutmak en önemlisidir. Yuvarlak masalar çok büyük alanlarda kullanılabilir. Yuvarlak masalar eskide kaldığı için çok da fazla tercih edilmemektedir. Bundan dolayı daha köşeli keskin hatlı masalar kullanılmaktadır. Sandalye seçimlerinde evin diğer koltuk takımıyla uyumu olması gerekmektedir. Bundan dolayı sadece masaya uydurmak sandalyeler için yeterli olmamaktadır.

Modern olarak masa kullanılması durumunda ise sandalyeler ayrı olarak modern bir şekilde bulunabilir. Gençlerin tarzı farklı olduğu için renkli seçimler ve değişik stillerde sandalyeler bulmak mümkün. Gençler ve bohem tarzdan hoşlananlar için renkli ve değişik tasarıma sahip olan sandalyeler kullanmaktadırlar.

En çok tercih edilen sandalye modelleri modern modeller olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sandalye modellerini internetten aratarak bulabilirsiniz.

Sofralarda Hangi Renkler Seçilmeli Bunlar Nasıl Olmalı?

Renkler ve zevkler tartışılmaz diyerek renk seçimi nasıl olmalı diye bir soru soruyorum? Herkesin beğenisi farklı olduğundan dolayı herkes her rengi beğenmez. Fakat bazı ana renkler olduğundan dolayı bunlar herkes tarafından kabul görür. Yani beğenilir demek istemiyorum fakat kabul görür. Önemli olan masanın sizin tarafınızdan beğenilip beğenilmemesi. Renk seçimleri de bu konuda kişinin zevkine bırakılmalı.

Ancak sonbahar kış gibi mevsimlerde daha sıcak renkler kullanılmalıdır. Herkesin beğenisine göre seçilebilecek olan renkler, kış aylarında koyu, yaz aylarında açık renklerden tercih edilebilir. Buradan da bu sonuç çıkar.

Özellikle kış aylarında, kırmızı, yeşil, bordo, gri gibi renkler tercih edilebilirken, yaz aylarında uçuk pembe, mavi, yeşil ve beyaz daha fazla tercih edilir bu da siziz renk zevkinize göre fikir verebilir. Evinizde her detayın birbirleri ile uyumlu olması gerekmez. Zıt renkleri de tercih edebilirsiniz. Bu da eve farklı bir hava katar.

Renk seçimi için mevcut olan tüm detaylara hakim olmanız neredeyse mümkün değil fakat bu uyumları sağlamakta olanaksız değil. Yani sadece her renk uyumlu olacak diye bir şey yok. Zıt renklerde evinizi çok güzel gösterebilir. Yoksa herkes bir rengin tonunda ev dekorasyonu yapardı. Ama bazen zıt renkler kullanmak daha çarpıcı oluyor.

Devamını oku

Dekorasyon

Evlerde Sonbahar Dekorasyon Fikirleri

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Evlerde yazın bitmesiyle beraber farklı bir dekorasyon çabasına girilebilir. Yazın sıcak renkleri kışın soft renklerine yer açmakta. Bundan dolayı yazın bitmesiyle beraber okul hazırlıkları sonbaharda başlar. Yavaş yavaş yazlık giysiler yerini dolabın derinliklerinde bulur, çocuk odaları da ders çalışma alanı olarak tekrar düzeltilir. Bilgisayarlar kaldırılır artık yerine kitaplar getirilir.

Eylül dönemlerinde evlerde yapılacak olan bu değişiklikler evdeki havanın daha pozitif olması yönünde bazı tavsiyeler vardır. Biz de sizler için bu tavsiyeleri bir araya getirdik. İşte Evlerde Sonbahar Hazırlık Dekorasyonu için hazırlamış olduğumuz 10 akıllıca fikir.

Sonbahar Hazırlık Dekorasyonu

 1. Evlerinizde örgü battaniyelere, kilimlere artık yer açma zamanı geldi. Havaların soğumasıyla beraber bunlara ihtiyaç duyulacaktır. Modernizmi bir arada kullanmaya çalışın eskilere bağlı kalmadan.
 2. Evinizde bu sonbahar havasını yaşamanız için bir çok değişiklik yapmanıza gerek yok. Ufak değişikliklerle de bunları yapabilirsiniz. Mutfak, banyo havlularınızı sonbahar renklerine uygun değiştirdiğinizde ve nevresim takımlarınızı değiştirdiğiniz de bunu zaten sağlamış olacaksınız. İşte sizin için güzel bir değişim fikri.
 3. Şimdi birde size bitkiler için bir fikir verelim. Sonbaharda yetişecek olan bitkilerden evinize alabilirsiniz. Bunları yetiştirirken de evinize farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.
 4. Yeni mumlar alın ve evinizin bir köşesine koyun. Sonbaharı çağrıştıran kokulardan oluşan mumlar sizin için güzel bir deneyim olacaktır. Mutluluğunuzu artıracaktır sonbahara girerken tam bu kokular sizin için çağrışım yapacaktır.
 5. Evlerinizde dökülen yapraklardan oluşan dekoratif kasenin içine sonbahar yapraklarından oluşan bir dekorasyon ürünü yapabilirsiniz. Kozalaklardan da faydalanabilirsiniz bu kozalakları boyayıp çok güzel ürünler çıkartabilirsiniz.
 6. Bu sonbahar renkleri evinizde kullandığınız da hazırlıklarınızın bir bölümünü tamamlamış olacaksınız. Sarı ışıklarda bunlardan birisi. Beyaz ışıklarınızı sarı ışıklara çevirebilirsiniz. Tepeden aydınlatmadan başka aydınlatmalarda kullanabilirsiniz.
 7. Evinizin giriş kapısına da sonbahar yapraklarından oluşan bir süs hazırlayabilirsiniz.
 8. Fazla eşya kullanmamaya çalışın. Çünkü fazla eşya göz yorar.
 9. Dekorasyon dergileri alın ve onlara güzel çayınızı içerken göz gezdirin. Birde elinize tablet, bilgisayar alın mimarihaber.net i takip etmeyi unutmayın.
 10. Evinizi yenileme dönemlerinden en güzel zamanlardan birisi olan sonbahar da evinizi profesyonel olarak yenilemek için yardım alabilirsiniz. Bu yardımı MARİNERİS MİMARLIK tarafından alabilirsiniz.

Devamını oku
ReklamReklam