Sosyal medya'da takip edin!
X

Dekorasyon

Retro Ahşap Ev Dekorasyonu

Güncelleme:

Tarih:

Bu yazımıza ‘retro’nun kelime anlamını öğrenerek başlayalım. Retro; Kelime olarak Retrospective kelimesinden gelmektedir. “Geçmişe yönelik, geçmişe ait, geçmişi de kapsayan” anlamlarına gelmektedir.

Retro stili ise kültürel olarak eskimiş ya da modası geçmiş bir akımın yeniden popülerleşerek yaygın bir stil haline gelmesi anlamına gelmektedir.Retro aksesuarları ve eskitme ahşap eşyalarını sevenler için harika bir dekorasyonu seçtik. Son derece modern duran aynı zamanda doğal bir şıklık ekleyen ahşap mobilyalar sizce de mükemmel değil mi? Odalarımızda retro ve çağdaş dokunuşları birlikte kullanarak güzel bir karışım oluşturabiliriz. Beyaz duvarlar ve tavan mükemmel eski ahşap mobilya parçaları ile birlikte kullanıldığında büyüleyici bir görüntü sağlar.

Yatak odanızda veya oturma odanızda bu tarz dokunuşlarla evinize tarz katmak evinizi alışılmışın dışında çok modern bir görüntüye kavuşturur. Belki de evinizin havasını tamamen değiştirerek , otantik bir ortam sağlayabileceksiniz. Sizler için seçtiğimiz örnekleri mutlaka inceleyin. Beyaz renklerin masum güzelliğine şahit olun. Beyaz renkler doğru kullanıldığında evinizde ferah ve canlı bir atmosfer olur.

Ahşap dünya genelinde bütün tasarımcıların olmazsa olmazlarındandır elbette. Özellikle ahşap mobilyalar çok fazla tercih edilebildiği gibi aynı zamanda ahşap dekorasyon malzemeleri de olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Ahşap dekoratif ürünler arasında çok fazla alternatif var. Eğer mekanınızı daha şık ve daha alımlı bir hale getirmek istiyorsanız bu ahşap malzemeleri kullanarak daha farklı bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Ahşap dekoratif aksesuarlar tarz olarak farklı formlara sahip olabiliyor.

Retro ahşap aksesuarlarla dekorasyon

Bunlar arasında ahşap malzemelerde en çok kullanılan ve aynı zamanda da en çok beğenilen ürünler genelde retro tarzda olan malzemeler oluyor. Retro tarz denilen şey aslında hem modern çizgileri barındıran hem de aynı zamanda eskiyi çağrıştırıp daha farklı bir hava sunan malzemeleri içeriyor. Retro tarzda olan ahşap aksesuarlar özellikle son birkaç yıldır çok daha popüler bir hal aldı. Şimdi bu aksesuarlara daha ayrıntılı olarak değinelim.

Retro Ahşap ve Beyaz Ev Dekorasyonu

Salonlarda Retro Ahşap Aksesuarlar

Ahşap dekorasyon aksesuarların en çok kullanıldığı yerler genellikle evlerin salonları oluyor. Örneğin sehpalar bu kategoride en çok tercih edilenlerin başında. Özellikle doğal ağaç görünümlü olan retro sehpa modelleri son yıllarda çok fazla popüler bir hal almaya başladı. Bu sehpa modellerinde genel olarak simetrik bir görüntü olmamakla birlikte bir ağacın yatay kesiti alınmış görüntüsü oluyor. Bu sayede doğadan alınmış bir kesiti salonunuzun orta yerinde sergilemiş oluyorsunuz. Doğanın sıcaklığını ve samimiyetinizi evinize talımak için mükemmel bir yoldur.

Retro Ahşap Sehpa Modeli

Bu sehpa modellerinde ayak kesimi ise genellikle üç tane ve eğimli olacak şekilde yerleştiriliyor. Ağaç görünümlü sehpa modelleri ahşap renkteki mobilyaların olduğu salonlara çok fazla yakışıyor. Özellikle retro tarzda bir salon mobilyasına sahipseniz bu modeller tam olarak sizin evinize hitap edecek aksesuarlardır.
Retro tarzdaki ahşap aksesuarlar arasında yer alan bir diğer şey ise mumluk gibi küçük aksesuarlar.

Özellikle bu tarzda döşenmiş olan evlerinizin salonlarında dekoratif amaçlı ürünler bulundurmak isteriz. Bunun için parlak ya da temadan uzak ürünler seçmek yerine tam tersi olacak şekilde tarza uyum sağlayacak retro parçalar seçmek daha isabetli olacaktır.

Retro tarzda bu küçük aksesuarlar arasında ise en fazla tercih edilen mumluklar oluyor. Bunlara şamdan demek de bir alternatif olabilir. Özellikle geniş ve farklı boyutlarda tercih edilen değişik formlardaki şamdan modelleri evlerde ahşap aksesuar olarak tercih edilebilir ve çok şık aynı zamanda da uyumlu bir görüntü oluşabilir. Bu aksesuarlar bütünlüğü sağlaması açısından hep daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Ahşap Sehpalar: Diğer taraftan ahşap sehpalar da bu kategoride çok fazla tercih edilen şık alternatifler arasında yer alıyor. Bu modeller genelde normal ahşap renginde olabiliyorlar. Bu modellerde genel olarak sehpalar daha yuvarlak hatlara sahip. Kare ya da dikdörtgen gibi köşeli olan sehpa modelleri bu açıdan çok fazla tercih edilmiyor. Edilenler de retro tarza çok uyumlu bir seçim olmuyorlar.

Ahşap sehpa modelleri bu yüzden retro tarzda tercih edildiğinde genelde yuvarlak hatlı ve de üç ayaklı olarak üretiliyor. Retro sehpa modellerinde bu tarzın belirgin renk tonları ile daha eğlenceli modeller de ortaya çıkarılabiliyor. Özellikle farklı lokal renklendirmelerde tercih edilen kırmızı, sarı ve de yeşil renkleri retro tarzda şık alternatifler oluyor.

Retro Orta Sehpalar

Retro sehpalar dediğimiz zaman akla gelen bir diğer şey ise orta sehpalar oluyor. Sadece yan sehpalar değil orta sehpalar da evlerimizin vazgeçilmez aksesuarlarından bir tanesi. Özellikle salonlarda ya da oturma odalarında tercih edilen başlıca parçalardan bir tanesi olan bu sehpaları da retro tarzda tercih edebilirsiniz.

Ahşap mobilyalara sahip iseniz buna paralel modeller seçmeniz daha isabetli olacaktır. Ahşap retro tarzdaki orta sehpa modellerinde ise genel olarak geniş yüzeyli olan modeller dikkat çekiyor. Geniş olan orta sehpalar oldukça alçak bir uzunluğa sahip. Bu yüzden kullanım kolaylığı sağladıklarından da bahsedebiliriz. Orta sehpalarda metal ile birlikte de kullanım göze çarpıyor.

Siyah veya bakır renkte ayaklarla dizayn edilen retro sehpalar hem modern hem de klasiği aynı anda kullanmış oluyor. Bu sehpaları modern bir oda da veya klasik olarak tasarlanmış bir mekanda kullanrak farklı dizaynlar oluşturulabilir. Diğer taraftan eskitme olan orta sehpa modelleri de çok fazla tercih ediliyor. Özellikle sanki eski bir kasa görüntüsü olan sehpalar son dönemlerde en çok tercih edilenlerden aksesuarlardan bir tanesi.

Boyanmış Ya Da Eskitme Görüntüsü Verilmiş Aksesuarlar

Ahşap aksesuar denildiğinde aklımıza gelen ahşap klasik bir aksesuar olmak zorunda da değil elbette. Bunun dışında boyanmış ya da eskitme görüntüsü oluşturulmuş olan parçalar da bu kategoride değerlendirilebilir. Bildiğiniz gibi retro dekorasyon tarzında renkler de çok baskın şekilde kullanılmaktadır. Özellikle canlı renkler arasında bazıları çok daha popülerdir. Sarı, yeşil ya da kırmızı tonları bu renkler arasında yer alıyor.

Bu renkleri ahşap ile birlikte kullanabilirsiniz. Aksesuar olarak renkli bir alternatif isteyenler için bu iyi bir seçim olacaktır. Örneğin biraz önce bahsetmiş olduğumuz sehpalar renkli olarak tercih edildiğinde tek bir renk kullanılabileceği gibi aynı zamanda bu renkler arasında farklı alternatifler bir arada da kullanılabilir.
Renkli ve eskitme efekti verilmiş olan aksesuarlar da retro tarza dahil olan ve çok şık alternatifler sunan parçalar arasında yer alıyor. Örneğin açık mavi renk bu açıdan kullanılabilir.

Retro tarzda mavi tonları da yer almaktadır. Mavi tonlarında boyayacağınız bir sehpa ya da bir dresuarı kuruduktan sonra zımpara yardımı ile eski formuna sokabilirsiniz. Özellikle bunu birkaç kat şekilde yapacak olursanız çok şık ve dekoratif bir ürün elde etmiş olacaksınız. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz parçalar birçoğu kendi imkanlarınız dahilinde de elde edebileceğiniz ürünler. Özellikle dönüşüm olacak şekilde farklı ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Ya da daha farklı tarzdaki bir aksesuarı siz kendi elleriniz ile retro tarza çevirebilirsiniz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dekorasyon

Monokrom Renkler İle Tasarım | En İyi Dekorasyon Fikri

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Monokrom Renkler İle Tasarım Sizler İçin Dekorasyon Fikri

Yaratıcı bir şekilde renkler kullanarak yapılan monokrom ev dekorasyonları ile iddialı ve şık evler oluşturulabilir. Kullanılan çok parlak renkler cesur bir görünüm, ve özellikle tatmin edici bir hava veriyor. Bu ev dekorasyonlarında renk ve oyunculuk her fırsatta ön plandadır. Cesur mavi ve mor tonları, vahşi Fas ilham desenleri ve dokulu duvarlar, bu evleri her an nefes kesen hale dönüştürüyor. Sanki onlar ile hayata bakmak daha dolu.

Sadece 50 metrekare olan evlerde çalışma alanı, oturma odası dahil olmak üzere, mutfak , yemek alanı, yatak odası , giyinme odası, kütüphane ve banyolar ile nasıl şık ve modern gösterdiğini fark edebiliyoruz. Bazı yaratıcı tasarım hileler ile küçük evleri bile büyük ve şık gösterebilirsiniz.

Kolay yerden tasarruf tekniklerinden biri mutfak alanına,  küçük bir yemek yüzeyi ile birleştirmenize bağlı. Yüzey şef için bir hazırlık alanı olarak ikiye bölünebilir.

Mutfakta açık oturma odası, kesinlikle bu dairede en egemen güçtür. Onun  kadife dokulu  kanepeleri parlak renkler ve kaprisli desenlerin kullanımı ile tüm dikkatleri bu alana çekiyor. Kanepe ihtiyaç duyulduğunda ayrıca misafir için rahat bir yatak da olabiliyor.

Yatak odası gerektiğinde gizlilik sağlamak değil, aynı zamanda evde kalan küçük bir odanın değerlendirilmesi için tasarlanmış.. Yatak odası ve oturma alanı da  tasarımında benzersiz bir 3D duvar bulunmaktadır.

 

Sıcak renkler ile  misafirperver ve alan oluşturmak için harika renkli tablolarda çok şık görünüyor.

Evde Konukları hemen derin bir peluş kanepe karşılıyor ve mutfak kısmi ahşap panelli duvarla evin geri kalanından ayrılıyor. Kanepenin arkasında, renk aşkı tablo eserlerinden esinlenerek üç canlı parça ile alana daha çok renk veriliyor.

Ayrıca ev  lambaları ile çok dikkat çekiyor.

 

 

Devamını oku

Dekorasyon

Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri | Dekorasyon Fikirleri

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Küçük Evler İçin Fonksiyonel ve Kullanışlı Dekorasyon Fikirleri

Küçük ev ve dairelerinizi doğru dekorasyon ve tasarım ile inanılmaz güzel ve fonksiyonel yapabilirsiniz. Eşyaların tasarımını ve onları iyi dekore etmek bu konuda en önemli noktadır.Sizler de küçük bir eve sahipseniz bu dekorasyon fikirleri tam sizler için hazırlanmış.

Küçük Ev Dekorasyon Fikirleri

Bu ufak dokunuşlarla küçük daireleri daha kullanışlı ve şık gösterebilirsiniz. Küçük evlerin, salonların, oturma odalarının daha büyük görünmesini sağlayabilmeniz için bazı dekorasyon hilelerini kullanmak ve kesmek gerekir. Duvara monte raflar ve tv üniteleri, davara bitişik açılır yatak ve kanepeler, açılır kapanır masa gibi eşyalar işinize yarayabilir.

Açık renk kullanımı da küçük mekanların daha ferah ve rahat göstermesine katkı sağlar. Küçük mekanlar için eşya seçiminde dikkatli olmak gerekmektedir. Gereğinden büyük eşyalar mekanları küçülterek hareket kabiliyetini sınırlar. Bu nedenle eşya seçimini yapmadan önce mekanın özelliklerini iyi bilmek ve bilinçli hareket etmek en doğru davranış olacaktır.

Küçük Ev Dekorasyonu

Aşağıdaki fotoğraflarda size küçük evler ve daireler için bazı fikirler sunuyoruz. Burada küçük bir dairede alanınızı süslemek için nasıl tasarlamanız ve nasıl dekore etmelisiniz buna göre fikirler bulabilirsiniz. Resimleri kontrol edin ve küçük bir evde mükemmel oturma odası, mutfak, yatak odası tasarımı ve dekoru için ilham bulabilirsiniz. Sizler için en güzel modelleri bir araya getirmeye çalıştık.

Sizler de fikirlerinizi yorumlarda paylaşıp bizlere destek olabilirsiniz…

Devamını oku
ReklamReklam