proje - yönetmelik

Arsa Payında İsmim Yok İse Ne Yapmalıyım?

Güncelleme:

Tarih:

Öncelikle bu soruyu sorma imkanı verdiğiniz için teşekkürler. Evimizin tapusu şu anda yok. Milli emlak da hazır diyorlar. Arsa abimin üzerine kayıtlı. Milli emlakta imar bağışı için kendisi başvuru bırakması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Binamız üç katlı birinci katta ben oturuyorum ikinci katta abim oturuyor üçüncü katta da yeğenim var. Abim yapı kayıt belgesi aldıktan sonra muhtemelen bina onun üzerine kayıtlı olacaktır.

Ben kendimi garantiye almak istiyorum.

Kendi katımı nasıl üzerime alabilirim. Teşekkürler.

Editör Cevabı:

Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz, Öncelikle kendi üzerinize tapu çıkmasını istiyor iseniz kanuni olarak arsada hisseniz olmalıdır. Bina metrekaresinin sizin evinizin metrekaresine oranı kadar arsa payında oran satın almalısınız. Abinizle yapı kayıt belgesi alırken para yatırma işleminde ortak para yatırabilmeniz için sizinde payınızın gözükmesi gerektiğini söyleyerek belki ikna edebilirsiniz ;) Daha sonrasında bir mimarlık ofisinede başvuracağınız için bir gider oluşması söz konusu olacaktır. Yani bizim bilgimiz kadarıyla abinizle uzlaşmanız en güzel olanı gibi duruyor. Ama araştırmaya devam etmelisiniz. :)

En Son Sorulan Sorular

Yeni Soru Sor!

2 Comments

  1. Ender kum

    14/10/2018 paylaşım zamanı 00:14

    Hisseli arsamda muvafakatnamelerimi aldım,inşaat yaptıracağım, bittikten sonra yerin ve binamın tapusunu üzerime alabilirmiyim,birde hissedarlardan bir kaçının hacizlik bir durumu var bu haciz ileride beni bağlarmı.

  2. Münevver Aksu

    24/10/2018 paylaşım zamanı 22:18

    Hisseli tarla tapulu arsada iki tane ev var ortaklardan birisi kabul etmiyorsa ben tek başıma yapabilirmiyim

Bir Cevap Yazın

ReklamReklam