proje - yönetmelik

Kat mülkiyetli binada ayrılmış dublex daire imar affından nasıl yararlanır?

Güncelleme:

Tarih:

Merhaba,
140 metre dubleks dairem yapilisindan beri 200 metre kullanılıyor.
100 mt alt kat Tam üstü de 100 metreye çatı araları açılarak kullanıma açılmış dublex merdiveni kapanmış kapı açılmış çift daire olarak kullanılıyor
diğer dairelerin kullanım ortak alanları ile alakası yok
Binadaki diğer 3 hanenin izinleri olmadan üst katın fazla 60 metresini nasıl kat mülkiyetine geçirip ayrı daire olarak kullanıma yasal olarak devam edebilirim.
Bide imar barışına başvururken sadece imara aykırı olarak açılan çatı arası m2 olan 60m2 yimi yazmalıyım yoksa üst katı komple 100m2 yazarak ayrı daire olarak belirtip mi %3 ödemesini yapmalıyım o konuda kararsız kaldım çünkü üst kattaki 100m2 nin 40m2 is yasal olarak tapumuzda gözükmekte.

Bina kat mülkiyetli bilginize..

Editör Cevabı:

Merhabalar..Bahsettiğiniz aykırı kısımlarla ilgili olarak imar affından faydalanarak kat mülkiyetine geçiş yapabilirsiniz.Ancak yapı kayıt belgesi müracaatlarında sadece aykırı kısımlar için değil toplam inşaat alanının tamamı kadar yapı kayıt belgesi ücreti ödemelisiniz.Bence bu fırsatı bulmuşken imar affından faydalanın derim.

En Son Sorulan Sorular

Yeni Soru Sor!

2 Comments

 1. faruk

  09/07/2018 paylaşım zamanı 10:30

  Soru sahibi ahmet bey sizdeki aynı sorun bir yakınımızda da var.Nasıl başvurduğunuzu bizede bildirmenizi rica ederiz.

  • akın

   20/09/2018 paylaşım zamanı 12:24

   bence verilen cevap eksik…kat mailklerinin de olurunun alıması gerekmiyor mu….burada sorun diğer dairelerde krediyle alınıp ipotek veya haciz bulunmasında…bu durumda banka veya haczin duyulmasını istemeyen mailk sorun çıkartıyor.

Bir Cevap Yazın

ReklamReklam