Sosyal medya'da takip edin!
X

proje - yönetmelik

Toplam yapı alanı bağımsız bölüm alanından küçük olamaz hatası nedir?

Güncelleme:

Tarih:

merhaba arsamız229 mkare içerisinde 84mtkre daire var bunun üzerine 2 kat dubleks kat yapıldı toplamda 233 mtkre fakat basvuru yaptıgımız zaman ^^TOPLAM YAPI ALANI KONUT BAĞIMZI BÖLÜM ALANINDA KÜÇÜK OLAMAZ^^diye hata veriyor bunun daoğru olanını nasıl yapabilirim teşekkürler

Editör Cevabı:

Merhabalar.. Toplam inşaat alanı demek bir yapının inşaa edilen bütün alanlarının toplamını ifade ederken bağımsız bölüm alanı ortak alanlar olmaksızın sadece bir mülkiyete konu alanların toplamını ifade etmektedir. Yapı kayıt belgesi başvurularında toplam yapı inşaat alanı için ortak alanlar ile birlikte yapının tüm alanlarını girmelisiniz. Bağımsız bölüm alanı için de ortak alanlar dışındaki alanı girmelisiniz. Eğer tek bağımsız bölümlü bir yapı için müracaat edecekseniz ortak alan olmadığından yapının toplam inşaat alanı ile bağımsız bölüm alanı aynı olacaktır.

En Son Sorulan Sorular

Yeni Soru Sor!

4 Comments

 1. mustafa yılmaz

  17/07/2018 paylaşım zamanı 13:18

  Tek haneden oluşan100 m2 oturma ruhsatlı villamda ilave yaptıgım 80 m2 kapatma ve ekler için belediyeden ceza yedim.Çevreden konuştugum görevli yeni başvuruyu 180 m2 üzerinden yapmam gerektiğini eski 100 m2 oturma ruhsatımın yandığını söyledi.Benim mantığım ve konuştugum mimarlar ise bagımsız bölümden girip 80 m2 için ruhsat almam gerektiğini söylüyor.Sizlerin bir yorumu olur mu TEŞEKKÜRLER.

  • Murat Erçelebi

   17/07/2018 paylaşım zamanı 17:04

   Merhabalar. Daha önce almış olduğunuz ruhsat ve iskan belgenize ceza verilemez.Arkadaşların bahsettiği doğru, sonradan yaptığınız ilave 80 metrekarelik alan için imar affı başvurusu yapmanız yeterli olacaktır.İskan yoksa tamamı için başvuruda bulunmanız gerekir.

   • Orhan

    23/07/2018 paylaşım zamanı 10:55

    Aynı dert bende de mevcut çekme kat mülkiyetli çekme kat tapulu dairede teras larimi daire ye kattim bundan ceza aldim belediye den buyutme 20metre kadar nasıl kayikolcam ve 2018ilk ay ceza kesildi şimdi başvuru da cezam iptal olacak mı ve ve 20metre kare olarak mi fiyat verilecek nasin giriş yapmak lazım teşekkürler

 2. erolbey

  09/08/2018 paylaşım zamanı 11:14

  imar bakanlığı yeni kitapcığı böyle demiyor tüm alan için diyor. bizzat bakanlığa gittim teyid ettiler

Bir Cevap Yazın

ReklamReklam