Sosyal medya'da takip edin!
X

proje - yönetmelik

Tüm daireler ayrı ayrı mı yapı kayıt belgesine başvuruda bulunacak?

Güncelleme:

Tarih:

İMAR BARIŞINDAN YARARLANMAK İSTİYORUZ.EŞİMLE İKİMİZİN ADINA TAPULU 3 KATLI EVİMİZ VAR.
SORUMUZ ŞU : BODRUM KATI VE ÇATI KATI İÇİN İMAR AFFINDAN YARARLANMAK İSTİYORUZ.BODRUM VE ÇATI KATI İÇİN AYRI AYRI MI BAŞVURU YAPMALIYIZ YOKSA TEK BAŞVURUDA HER İKİSİNİ DE TALEP EDEBİLİR MİYİZ. YADA BİR TANESİNE EŞİM DİĞERİNE BENİM Mİ BAŞVURMAM GEREKİYOR.

Editör Cevabı:

Merhabalar.. İmar affı ya da imar barışı aykırı yapıları kayıt altına almak için hayata geçirilen bir uygulamadır. İmar Kanunu Geçici 16. maddesine istinaden yapı kayıt belgesi düzenlenmesine ilişkin esaslar hakkında yönetmelikte her yapı için 1 adet yapı kayıt belgesi düzenlenir denmektedir. Lütfen dikkatli okuyalım her bağımsız bölüm ya da her aykırı kısım için bir adet yapı kayıt belgesi düzenlenir deniyor. Dolayısı ile tüm aykırılıkları tek bir başvuruda toplayarak o yapıda yaşayan herkes adına bir kişinin yapı kayıt belgesi alması mümkündür.

En Son Sorulan Sorular

Yeni Soru Sor!

4 Comments

  1. Nur

    10/07/2018 paylaşım zamanı 20:36

    Merhabalar . Ben de bu duruma benzer bir yapıya sahibim. Yani Bodrum ve Çatı katının hepsini metrekarelerini falan toplayıp bir başvuruda bulunuyoruz öyle mi

    • Murat Erçelebi

      10/07/2018 paylaşım zamanı 20:52

      Merhabalar.. Evet, aynen öyle.. Her yapı için bir adet yapı kayıt belgesi alınacağı için tüm aykırılıkları ve yapının toplam metrekaresini tek seferde gireceksiniz.

      • Nurdane

        11/07/2018 paylaşım zamanı 08:43

        Teşekkür ederim cevaplarınız ve ilginiz için

  2. turgay ulusoy

    11/07/2018 paylaşım zamanı 10:54

    Sistemde bir yanlışlık var bana göre.İki ayrı bağımsız bölümün toplamını girdiğimizde ilk girişte aykırılık kapsamı sekmesinde yapının tamamımı yoksa bağısız bölüm için mi şıkları var.Şimdi biz 2 bağımsız bölüm toplamını girdiğimizde ikinci sayfada bağımsız bölüm numarası sorulmaktadır.Ozaman bir tek numara girebileceğiz.Fakat biz iki dairenin toplamını yazdığımızda bu iki bağımsız bölümü sisteme nasıl tanımlayacağız.Burda bir yanlışlık var.Ya da aykırılık kapsamına yapının tamamı diye başlayıp ikinci sayfada bağımsız bölüm sayısı kısmına 2 dememiz gerekiyor.Burda yapının tamamı derken Yapı kullanması alınmış kısımlarıda mı yazmamız gerekiyor.Nasıl olacak.Trabzon Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gidip sordum.İkisini ayrı ayrı gireceksin dediler.(Yukarıdaki binaya benzer bir binamız varda) E ozaman iki ayrı yapı kayıt belgesi oluyor.Bu nasıl bir iş anlayamadım.

Bir Cevap Yazın

Reklam



Reklam